Reichsführer-SS

H. Himmler w mundurze z insygniami Reichsführera SS (kołnierzyk i rękaw)
Bandera pojazdu Reichsführera SS

Reichsführer SS – najwyższy stopień w całej SS. W dosłownym tłumaczeniu: wódz SS w całej Rzeszy. Stopień ten w Wehrmachcie odpowiadał stopniowi Marszałka Rzeszy. Stopień ten był również najwyższym stopniem policji III Rzeszy - osoba posiadająca go nie tylko dowodziła całą SS, ale też całą policją.

Początkowo, kiedy SS było podporządkowane SA, Reichsführer nie posiadał insygniów osobnych dla swej rangi. Dopiero Noc Długich Noży sprawiła, iż wyzwoliwszy się spod nadzoru SA, SS jako pełnoprawna jednostka paramilitarna Rzeszy uzyskała odpowiedni jej statusowi stopień dowódcy.

Ranga ta jest znana jako tytuł Heinricha Himmlera. W historii było łącznie czterech Reichsführerów, ale to trzeci, czyli Heinrich Himmler, był nim na tyle długo i efektywnie, by w powszechnej opinii Reichsführer był używany wymiennie z jego imieniem. Himmler był także jedynym Reichsführerem, który nosił oznaki swej godności.

Reichsführerzy SS[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.