Raphael Warnock

Raphael Warnock
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 lipca 1969
Savannah
Senator Stanów Zjednoczonych z Georgii
Okres od 20 stycznia 2021
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Kelly Loeffler

Raphael Gamaliel Warnock (ur. 23 lipca 1969 w Savannah) – amerykański polityk i duchowny baptystyczny, od 20 stycznia 2021 senator Stanów Zjednoczonych ze stanu Georgia. Pastor w kościele Ebenezer Baptist Church w Atlancie od 2005 roku[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Urodził się i dorastał w Savannah, jako 11. spośród 12 dzieci w rodzinie[2]. Jego ojciec, Jonathan Warnock, wygłaszał kazania w Zielonoświątkowym Kościele Świętości[2]. Matka Warnocka, Verlene, została pastorką tego samego kościoła[2]. Ukończył studia licencjackie z psychologii na Morehouse College[3], gdzie zmienił wyznanie, został baptystą[2].

Odbył praktyki letnie w kościele Sixth Avenue Baptist Church w Birmingham w stanie Alabama[2]. Tam zetknął się z duchownym, który był uczniem Martina Luthera Kinga i uczestniczył w ruchu praw obywatelskich w latach 60[2].

Studia magisterskie ukończył w seminarium Union Theological Seminary w Nowym Jorku[2]. Jego praca magisterska była poświęcona sprzeciwowi niemieckiego duchownego Dietricha Bonhoeffera wobec nazizmu i zmaganiom z rasizmem Marthina L. Kinga[2]. Na tej samej uczelni obronił również doktorat, który poświęcił konieczności zjednoczenia czarnych chrześcijan w celu rozwiązania problemów społecznych takich jak masowe uzależnienia od narkotyków, ubóstwo, nierówności dochodowe[2].

Kariera duchownego[edytuj | edytuj kod]

Został pastorem w kościele w Baltimore[2]. W 2004 roku rozpoczął pracę w kościele Ebenezer w Atlancie[2].

Jako pastor uważał, że kościoły czarnych mieszkańców USA powinny być bardziej przyjazne wobec osób homoseksualnych[2]. Potępiał seksizm i kulturę patriarchalną[2]. Krytycznie wypowiadał się o białych kościołach chrześcijańskich, oskarżając je o współudział w praktyce segregacji rasowej i niewolnictwa[2]. Jako pastor w Atlancie w swoich kazaniach bronił Genarlowa Wilsona, który został skazany na 10 lat więzienia za to, że jako 17-latek uprawiał seks z 15-latką[2]. Po śmierci Trayvona Martina wygłosił kazanie w bluzie z kapturem[2].

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 2014 roku nawiązał współpracę z Stacey Abrams z Partii Demokratycznej, która koordynowała akcje rejestracji wyborców w Georgii[2]. W tym samym roku opublikował książkę pod tytułem The Divided Mind of the Black Church: Theology, Piety & Public Witness[3].

W 2020 został kandydatem demokratów w wyborach do Senatu w Georgii, jego kontrkandydatką była Kelly Loeffler[2]. W pierwszej turze, która odbyła się się 3 listopada 2020 żaden z kandydatów nie osiągnął wymaganej połowy głosów. Druga tura odbyła się 5 stycznia 2021. Warnock wygrał drugą turę i został pierwszym czarnoskórym senatorem w historii Georgii.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

14 lutego 2016 poślubił Oulèye Ndoye[4]. Mają dwoje dzieci[5]. Rozwiedli się w maju 2020 roku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Brittany De Lea, Georgia Senate race: 3 things to know about Rev. Raphael Warnock, Fox News, 2 listopada 2020 [dostęp 2021-01-05] (ang.).
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Shaila Dewan, Mike Baker: Raphael Warnock, From the Pulpit to Politics, Doesn’t Shy From ‘Uncomfortable’ Truths (ang.). The New York Times, 2021-01-02. [dostęp 2021-01-06].
  3. a b Our pastor (ang.). [dostęp 2021-01-06].
  4. a b Patrick Knox, Who is Raphael Warnock’s ex-wife Ouleye Ndoye?, thesun.co.uk, 6 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-08] (ang.).
  5. Raphael Warnock, jacpac.org [dostęp 2021-01-08] (ang.).

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.