Rajendra Kumar Pachauri

Rajendra Kumar Pachauri (2009)

Rajendra Kumar Pachauri (ur. 20 sierpnia 1940 w Nainitalu w Indiach, zm. 13 lutego 2020 w Delhi[1]) – przewodniczący Międzynarodowego Panelu Klimatycznego (IPCC) od kwietnia 2002 do 24 lutego 2015[2]. Złożył rezygnację przed upływem kadencji[2]. Z wykształcenia inżynier kolejnictwa[3].

IPCC i Al Gore w 2007 otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla[4]. Nagroda została przyznana „za ich wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wywołanych przez człowieka oraz do stworzenia podstaw dla opracowania planów działań, które są niezbędne, aby przeciwdziałać takim zmianom”[4]. W późniejszym okresie raport IPCC był krytykowany za zamieszczone w nim błędy, przewidujące stopnienie lodowców w Himalajach do 2035 roku, nazwane następnie Glaciergate.

Rajendra Kumar Pachauri ukończył liceum w Indiach. Był z wykształcenia inżynierem kolejnictwa osiągając uprawnienia zawodowe na uczelni. Karierę w kolejnictwie zaczął w Indyjskich Liniach Kolejowych na oddziale produkcji maszyn napędzanych ropą w Waranasi. Mieszkał na stałe w New Delhi w Indiach. Od 1982 prowadził instytut zasobów naturalnych TERI Energy and Resources Institute (wcześniej TATA Energy and Resources). Był doradcą międzynarodowych koncernów, w tym Toyota, Deutsche Bank, NTCP. Wraz z Alem Gore’m, Richardem Sandorem i Mauricem Strongiem zakładał w 2003 firmę Chicago Climate Exchange PLC[5], pierwszą giełdę do handlu uprawnieniami do emisji CO2 w Chicago. Giełda została sprzedana w 2010 firmie IntercontinentalExchange (ICE)[6].

W 2005 Rajendra Kumar Pachauri założył firmę Glori Oil Ltd w Teksasie. Firma zatrudniała 23 osoby i wdrażała technologie do zwiększenia produkcji ropy przy zastosowaniu dwutlenku węgla (CO2) w procesie znanym jako enhanced oil recovery (EOR). W 2011 firma zmieniła nazwę na Glori Energy Inc.[7] Rajendra Kumar Pachauri posiada ponad 40-letnie doświadczenie biznesowe w branży gazowo-naftowej. Zarządzał państwową spółką gazowo-naftową Indian Oil Corporation Ltd. do 2003. Był członkiem Rady Ministerstwa Gazu i Ropy w Indiach. Od 2001 roku był członkiem Rady Gospodarczej przy Premierze Indii. Służył również jako doradca przy rządzie Indii i przy Fundacji Rockefeller[8].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ex-TERI chief R K Pachauri dies at 79.
  2. a b UNEP News Centre: IPCC Agrees on Acting Chair after R.K. Pachauri Steps Down (ang.). United Nations Environment Programme, 2015-02-24. [dostęp 2015-09-02].
  3. R K Pachauri – Biography.
  4. a b Nobel Media: The Nobel Peace Prize 2007 (ang.). Nobelprize.org. [dostęp 2015-09-02].
  5. Executive Profile & Biography – Bloomberg.
  6. Try FT for free | Financial Times, www.ft.com [dostęp 2018-09-19] (ang.).
  7. Glori Energy Inc.: Private Company Information – Bloomberg, investing.businessweek.com [dostęp 2017-11-26].
  8. Rajendra Kumar Pachauri Ph.D.: Executive Profile & Biography – Bloomberg, investing.businessweek.com [dostęp 2017-11-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.