QRpedia

QRpedia
Ilustracja
Logo serwisu
Typ strony internetowa encyklopedia
Data powstania 9 kwietnia 2011
Autor Terence Eden
Rejestracja brak
Strona internetowa

QRpedia – system oparty na internecie mobilnym, który wykorzystuje kody QR aby dostarczyć użytkownikowi artykuły z Wikipedii w jego preferowanym języku[1][2][3][4]. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów rozpoznawania kodów QR, QRpedia rozpoznaje preferowany język urządzenia użytego do skanowania kodu (na przykład smartfonu czy tabletu) i prezentuje czytelnikowi artykuł w jego wersji językowej, niezależnie od wersji użytej do wygenerowania oryginalnego linku[1].

System został po raz pierwszy zastosowany w Derby Museum and Art Gallery w 2011 roku[1]. Od tego czasu stosuje go kilkadziesiąt instytucji kultury i miast na całym świecie. Kody prowadzące do haseł Wikipedii znaleźć można m.in. w ogrodach zoologicznych w Sofii, Skopje i Poznaniu, na zabytkach w dzielnicy Praga 10, obok dzieł sztuki w kościele św. Pawła w Birmingham, rozsiane są po mieście Monmouth (część projektu Monmouthpedia), towarzyszą eksponatom w Archiwum Narodowym Wielkiej Brytanii, muzeum Fundació Joan Miró czy Estońskim Muzeum Sportu w Tartu.

Strony projektu QRpedia i prawa do niego zostały przekazane przez autorów nieodpłatnie Wikimedia UK[5], która dla zarządzania nimi powołała spółkę o nazwie Cultural Outreach Limited[6][7]. Stojące za projektem oprogramowanie dostępne jest na wolnej licencji X11.

Proces[edytuj | edytuj kod]

Gdy użytkownik skanuje kod QR przygotowany przez system QRpedia, urządzenie dekoduje kod na adres URI i wysyła zapytanie do serwera QRpedia. Przesyłany jest także język, który jest wykorzystywany na telefonie[8]. Serwer następnie wykorzystuje API Wikipedii aby sprawdzić, czy istnieje dany artykuł w dostarczonym języku; jeśli istnieje, użytkownik zostaje przekierowany na odpowiednią stronę. Dzięki temu np. turysta odwiedzający zagraniczne muzeum może otrzymać tekst przetłumaczony na jego rodzimy język.

Plakietka z kodem QRpedii prowadzącym do hasła o Shire Hall w mieście Monmouth

Każdy może wygenerować kod QRpedii – w tym celu należy wejść na główną stronę projektu i wkleić artykuł z dowolnej wersji Wikipedii. Kody te można bezpłatnie wykorzystać w dowolnym muzeum czy galerii.

QRpedia tworzy także statystyki na podstawie wyświetleń artykułów[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Introducing QRpedia (ang.). W: Terence Eden's Blog [on-line]. shkspr.mobi, 2011-04-03. [dostęp 2015-10-22].
  2. The Children's Museum Of Indianapolis (autor korporatywny): QR codes + Wikipedia = QRpedia | The Children's Museum of Indianapolis (ang.). www.childrensmuseum.org, 2011-07-29. [dostęp 2015-10-22].
  3. Paweł Wołoszyn, Możliwości wykorzystania kodów QR w praktyce dydaktycznej, „e-mentor”, 48 (1), 2013, s. 32–35, ISSN 1731-7428 [dostęp 2017-09-20] (pol.).
  4. Tomasz Staś, Możliwości wykorzystania kodów dwuwymiarowych w dostępie do informacji za pomocą urządzeń mobilnych, „Studia Ekonomiczne / Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach” (157: Wykorzystanie nowych mediów w public relations), 2013, ISSN 2083-8611 [dostęp 2017-09-20] (pol.).
  5. Michael Maggs: Difference between revisions of "Water cooler" – Wikimedia UK (ang.). W: Wikimedia UK [on-line]. wikimedia.org.uk, 2013-11-16. [dostęp 2015-10-22].
  6. Cultural Outreach Limited – Wikimedia UK. wikimedia.org.uk. [dostęp 2015-10-22].
  7. CULTURAL OUTREACH LIMITED. W: Companies House [on-line]. data.companieshouse.gov.uk. [dostęp 2015-10-22].
  8. a b Lori Byrd Phillips: Going Multilingual with QRpedia (ang.). Marcus Institute for Digital Education in the Arts, 2011-06-15.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.