Puchar Świata w biathlonie 1997/1998

Puchar Świata w biathlonie 1997/1998
1996/1997 1998/1999
Data 6 grudnia 1997 – 15 marca 1998
Miejsce rozpoczęcia Norwegia Lillehammer
Miejsce zakończenia Austria Hochfilzen
Zwycięzcy
Generalna Norwegia Ole E. Bjørndalen

Szwecja Magdalena Forsberg
Sprint Norwegia Ole E. Bjørndalen

Szwecja Magdalena Forsberg
Bieg indywidualny Norwegia Halvard Hanevold

Szwecja Magdalena Forsberg
Bieg pościgowy Niemcy Sven Fischer

Szwecja Magdalena Forsberg
Sztafeta  Niemcy
 Norwegia

 Rosja
Puchar Narodów
Puchar Narodów  Norwegia

 Niemcy

Puchar Świata w biathlonie 1997/1998 to 21. sezon w historii tej dyscypliny sportu. Pierwsze zawody odbyły się 6 grudnia 1997 r. w norweskim Lillehammer, zaś sezon zakończył się 15 marca 1998 w austriackim Hochfilzen. Najważniejszą imprezą sezonu były igrzyska olimpijskie w Nagano oraz mistrzostwa świata w Hochfilzen/Pokljuce w biegu pościgowym i drużynowym (z powodu nie włączenia tych dyscyplin do programu igrzysk).

Klasyfikację generalna pań po raz drugi w karierze wygrała Szwedka Magdalena Forsberg, która zgromadziła 387 punktów. Druga w klasyfikacji była Niemka Uschi Disl, która zdobyła 325 punkty, a trzecia jej rodaczka Martina Zellner 255. Forsberg triumfowała również w klasyfikacji biegu indywidualnego, sprintu i w biegu pościgowym. W sztafecie wygrały Rosjanki, a w Pucharze Narodów najlepsze były Niemki.

Wśród panów triumf odniósł Norweg Ole Einar Bjørndalen. Norweg zgromadził 289 punkty i wyprzedził drugiego w klasyfikacji Niemca Ricco Großa o 3 punkty, oraz o 19 kolejnego Niemca Svena Fischera. Bjørndalen wygrał również klasyfikację sprintu, w biegu indywidualnym najlepszy okazał się jego rodak Halvard Hanevold, a w biegu pościgowym zwyciężył Sven Fischer. W sztafecie zwyciężyli Niemcy, w Pucharze Narodów najlepsi byli Norwegowie.

Kalendarz[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

1. Norwegia Lillehammer, 6.12.1997 – 7.12.1997
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
6 grudnia 1997 Sprint (10 km) Niemcy Frank Luck Norwegia Dag Bjørndalen Francja Raphaël Poirée
7 grudnia 1997 Bieg na dochodzenie (12,5 km) Białoruś Alaksiej Ajdarau Norwegia Halvard Hanevold Rosja Pawieł Muslimow
2. Szwecja Östersund, 11.12.1997 – 14.12.1997
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
11 grudnia 1997 Bieg indywidualny (20 km) Norwegia Sylfest Glimsdal Rosja Aleksiej Kobielew Rosja Wiktor Majgurow
13 grudnia 1997 Sprint (10 km) Rosja Aleksiej Kobielew Francja Raphaël Poirée Niemcy Carsten Heymann
14 grudnia 1997 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Norwegia
Egil Gjelland
Sylfest Glimsdal
Halvard Hanevold
Ole Einar Bjørndalen
 Niemcy
Jan Wüstenfeld
Carsten Heymann
Marco Morgenstern
Sven Fischer
 Włochy
Patrick Favre
Wilfried Pallhuber
Pieralberto Carrara
René Cattarinussi
3. Finlandia Lahti, 18.12.1997 – 21.12.1997
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
18 grudnia 1997 Sprint (10 km) Niemcy Jan Wüstenfeld Niemcy Ricco Groß Niemcy Sven Fischer
20 grudnia 1997 Bieg na dochodzenie (12,5 km) Niemcy Sven Fischer Austria Ludwig Gredler Niemcy Jan Wüstenfeld
21 grudnia 1997 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Rosja
Siergiej Rożkow
Władimir Draczow
Siergiej Tarasow
Pawieł Rostowcew
 Białoruś
Alaksiej Ajdarau
Aleh Ryżenkau
Wadim Saszurin
Aleksandr Popow
 Włochy
Patrick Favre
Wilfried Pallhuber
Pieralberto Carrara
René Cattarinussi
4. Niemcy Ruhpolding, 8.01.1998 – 11.01.1998
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
8 stycznia 1998 Sprint (10 km) Francja Raphaël Poirée Norwegia Ole Einar Bjørndalen Niemcy Ricco Groß
10 stycznia 1998 Sprint (10 km) Norwegia Frode Andresen Norwegia Ole Einar Bjørndalen Francja Raphaël Poirée
11 stycznia 1998 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Norwegia
Egil Gjelland
Frode Andresen
Dag Bjørndalen
Ole Einar Bjørndalen
 Niemcy
Ricco Groß
Jan Wüstenfeld
Sven Fischer
Frank Luck
 Rosja
Siergiej Rożkow
Pawieł Wawiłow
Pawieł Rostowcew
Aleksiej Kobielew
5. Włochy Anterselva, 15.01.1998 – 18.01.1998
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
15 stycznia 1998 Bieg indywidualny (20 km) Norwegia Halvard Hanevold Niemcy Ricco Groß Białoruś Alaksiej Ajdarau
17 stycznia 1998 Sprint (10 km) Norwegia Ole Einar Bjørndalen Norwegia Frode Andresen Rosja Wiktor Majgurow
18 stycznia 1998 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Niemcy
Ricco Groß
Peter Sendel
Sven Fischer
Frank Luck
 Norwegia
Egil Gjelland
Halvard Hanevold
Frode Andresen
Ole Einar Bjørndalen
 Białoruś
Alaksiej Ajdarau
Aleh Ryżenkau
Aleksandr Popow
Wadim Saszurin
Igrzyska olimpijskie Japonia Nagano, 11.02.1998 - 21.02.1998
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
11 lutego 1998 Bieg indywidualny (20 km) Norwegia Halvard Hanevold Włochy Pieralberto Carrara Białoruś Alaksiej Ajdarau
18 lutego 1998 Sprint (10 km) Norwegia Ole Einar Bjørndalen Norwegia Frode Andresen Finlandia Ville Räikkönen
21 lutego 1998 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Niemcy
Ricco Groß
Peter Sendel
Sven Fischer
Frank Luck
 Norwegia
Egil Gjelland
Halvard Hanevold
Dag Bjørndalen
Ole Einar Bjørndalen
 Rosja
Pawieł Muslimow
Władimir Draczow
Siergiej Tarasow
Wiktor Majgurow
6. Słowenia Pokljuka, 3.03.1998 - 8.03.1998
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
3 marca 1998 Bieg indywidualny (20 km) Niemcy Ricco Groß Norwegia Egil Gjelland Norwegia Ole Einar Bjørndalen
5 marca 1998 Sprint (10 km) Niemcy Frank Luck Francja Raphaël Poirée Rosja Wiktor Majgurow
7 marca 1998 Sprint (10 km) Rosja Władimir Draczow Niemcy Sven Fischer Łotwa Ilmārs Bricis
8 marca 1998 Bieg na dochodzenie (12,5 km) Rosja Władimir Draczow Norwegia Ole Einar Bjørndalen Francja Raphaël Poirée
7. Austria Hochfilzen, 12.03.1998 - 15.03.1998
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
12 marca 1998 Bieg indywidualny (20 km) Rosja Władimir Draczow Norwegia Halvard Hanevold Rosja Wiktor Majgurow
14 marca 1998 Sprint (10 km) Rosja Władimir Draczow Łotwa Ilmārs Bricis Niemcy Sven Fischer
15 marca 1998 Bieg drużynowy (10 km)  Norwegia
Egil Gjelland
Sylfest Glimsdal
Halvard Hanevold
Ole Einar Bjørndalen
 Niemcy
Ricco Groß
Carsten Heymann
Sven Fischer
Frank Luck
 Rosja
Władimir Draczow
Aleksiej Kobielew
Siergiej Rożkow
Wiktor Majgurow

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna
Miejsce Zawodnik Punkty
1 Norwegia Ole Einar Bjørndalen 289
2 Niemcy Ricco Groß 286
3 Niemcy Sven Fischer 270
4 Norwegia Halvard Hanevold 263
5 Francja Raphaël Poirée 249
6 Rosja Władimir Draczow 240
7 Niemcy Frank Luck 231
8 Rosja Wiktor Majgurow 230
9 Norwegia Frode Andresen 222
10 Rosja Siergiej Rożkow 165
Miejsce Zawodnik Punkty
11 Łotwa Ilmārs Bricis 161
12 Norwegia Dag Bjørndalen 160
13 Białoruś Alaksiej Ajdarau 158
14 Łotwa Oļegs Maļuhins 158
15 Rosja Pawieł Muslimow 157
16 Austria Ludwig Gredler 154
17 Włochy Pieralberto Carrara 144
18 Rosja Siergiej Tarasow 122
19 Włochy René Cattarinussi 114
20 Rosja Aleksiej Kobielew 113

Klasyfikacja biegu indywidualnego

Klasyfikacja sprintu

Klasyfikacja biegu pościgowego

Miejsce Zawodnik Punkty
1 Norwegia Halvard Hanevold 103
2 Niemcy Ricco Groß 94
3 Norwegia Ole Einar Bjørndalen 71
4 Włochy Pieralberto Carrara 70
=5 Rosja Wiktor Majgurow 68
=5 Norwegia Dag Bjørndalen 68
7 Niemcy Peter Sendel 67
8 Białoruś Wadim Saszurin 52
9 Niemcy Sven Fischer 51
10 Rosja Władimir Draczow 44
Miejsce Zawodnik Punkty
1 Norwegia Ole Einar Bjørndalen 185
2 Francja Raphaël Poirée 161
3 Norwegia Frode Andresen 147
4 Niemcy Sven Fischer 147
5 Rosja Władimir Draczow 145
6 Niemcy Frank Luck 142
7 Rosja Wiktor Majgurow 140
8 Niemcy Ricco Groß 133
9 Norwegia Halvard Hanevold 121
10 Austria Ludwig Gredler 91
Miejsce Zawodnik Punkty
1 Niemcy Sven Fischer 72
2 Niemcy Ricco Groß 59
3 Rosja Siergiej Rożkow 54
4 Rosja Władimir Draczow 51
5 Niemcy Frank Luck 51
6 Rosja Pawieł Muslimow 47
7 Francja Raphaël Poirée 46
8 Łotwa Oļegs Maļuhins 46
9 Białoruś Alaksiej Ajdarau 44
10 Norwegia Halvard Hanevold 39

Klasyfikacja sztafet

Puchar narodów

Miejsce Reprezentacja Punkty
=1  Niemcy 112
=1  Norwegia 112
3  Rosja 98
4  Białoruś 90
5  Włochy 87
6  Austria 82
7  Francja 81
8  Szwecja 74
9  Finlandia 72
10  Słowenia 71
Miejsce Reprezentacja Punkty
1  Norwegia 5660
2  Niemcy 5493
3  Rosja 5481
4  Włochy 4943
5  Białoruś 4522
6  Austria 4452
7  Słowenia 4371
8  Francja 4122
9  Finlandia 4047
10  Łotwa 4042

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

1. Norwegia Lillehammer, 6.12.1997 – 7.12.1997
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
6 grudnia 1997 Sprint (7,5 km) Rosja Galina Kuklewa Rosja Olga Mielnik Szwecja Magdalena Forsberg
7 grudnia 1997 Bieg na dochodzenie (10 km) Rosja Galina Kuklewa Szwecja Magdalena Forsberg Niemcy Uschi Disl
2. Szwecja Östersund, 11.12.1997 – 14.12.1997
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
11 grudnia 1997 Bieg indywidualny (15 km) Słowenia Andreja Grasič Szwecja Magdalena Forsberg Ukraina Ołena Petrowa
13 grudnia 1997 Sprint (7,5 km) Szwecja Magdalena Forsberg Rosja Galina Kuklewa Rosja Anna Wołkowa
14 grudnia 1997 Sztafeta (4 × 6 km)  Francja
Florence Baverel
Emmanuelle Claret
Christelle Gros
Corinne Niogret
 Niemcy
Uschi Disl
Martina Zellner
Katrin Apel
Petra Behle
 Rosja
Olga Mielnik
Galina Kuklewa
Albina Achatowa
Anna Wołkowa
3. Finlandia Lahti, 18.12.1997 – 21.12.1997
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
18 grudnia 1997 Sprint (7,5 km) Niemcy Uschi Disl Niemcy Martina Zellner Rosja Swietłana Iszmuratowa
20 grudnia 1997 Bieg na dochodzenie (10 km) Szwecja Magdalena Forsberg Rosja Swietłana Iszmuratowa Niemcy Martina Zellner
21 grudnia 1997 Sztafeta (4 × 6 km)  Czechy
Kateřina Losmanová
Jiřina Pelcová
Irena Česneková
Eva Háková
 Francja
Florence Baverel
Anne Briand
Christelle Gros
Corinne Niogret
 Niemcy
Uschi Disl
Simone Greiner-Petter-Memm
Katrin Apel
Martina Zellner
4. Niemcy Ruhpolding, 8.01.1998 – 11.01.1998
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
8 stycznia 1998 Sprint (7,5 km) Szwecja Magdalena Forsberg Niemcy Petra Behle Francja Corinne Niogret
10 stycznia 1998 Sprint (7,5 km) Niemcy Petra Behle Niemcy Martina Zellner Francja Corinne Niogret
11 stycznia 1998 Sztafeta (4 × 6 km)  Rosja
Olga Mielnik
Galina Kuklewa
Nadieżda Tałanowa
Albina Achatowa
 Niemcy
Uschi Disl
Martina Zellner
Katrin Apel
Petra Behle
 Norwegia
Ann-Elen Skjelbreid
Annette Sikveland
Gunn Margit Andreassen
Liv Grete Skjelbreid
5. Włochy Anterselva, 15.01.1998 – 18.01.1998
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
15 stycznia 1998 Bieg Indywidualny (15 km) Rosja Olga Romasko Norwegia Liv Grete Skjelbreid Szwecja Magdalena Forsberg
17 stycznia 1998 Sprint (7,5 km) Ukraina Nina Łemesz Rosja Swietłana Iszmuratowa Szwecja Magdalena Forsberg
18 stycznia 1998 Sztafeta (4 × 6 km)  Rosja
Anna Wołkowa
Galina Kuklewa
Olga Romasko
Albina Achatowa
 Norwegia
Ann-Elen Skjelbreid
Annette Sikveland
Gunn Margit Andreassen
Liv Grete Skjelbreid
 Niemcy
Uschi Disl
Martina Zellner
Katrin Apel
Katja Beer
Igrzyska olimpijskie Japonia Nagano, 9.02.1998 - 19.02.1998
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
9 lutego 1998 Bieg indywidualny (15 km) Bułgaria Ekaterina Dafowska Ukraina Ołena Petrowa Niemcy Uschi Disl
15 lutego 1998 Sprint (7,5 km) Rosja Galina Kuklewa Niemcy Uschi Disl Niemcy Katrin Apel
19 lutego 1998 Sztafeta (4 × 6 km)  Niemcy
Uschi Disl
Martina Zellner
Katrin Apel
Petra Behle
 Rosja
Olga Mielnik
Galina Kuklewa
Albina Achatowa
Olga Romasko
 Norwegia
Ann-Elen Skjelbreid
Annette Sikveland
Gunn Margit Andreassen
Liv Grete Skjelbreid
6. Słowenia Pokljuka, 3.03.1998 - 8.03.1998
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
3 marca 1998 Bieg indywidualny (15 km) Szwecja Magdalena Forsberg Francja Florence Baverel Niemcy Uschi Disl
5 marca 1998 Sprint (7,5 km) Francja Corinne Niogret Francja Emmanuelle Claret Norwegia Annette Sikveland
7 marca 1998 Sprint (7,5 km) Szwecja Magdalena Forsberg Norwegia Ann-Elen Skjelbreid Francja Christelle Gros
8 marca 1998 Bieg na dochodzenie (10 km) Szwecja Magdalena Forsberg Francja Corinne Niogret Niemcy Martina Zellner
7. Austria Hochfilzen, 12.03.1998 - 15.03.1998
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
12 marca 1998 Bieg indywidualny (15 km) Niemcy Uschi Disl Słowenia Andreja Grasič Niemcy Martina Zellner
14 marca 1998 Sprint (7,5 km) Niemcy Uschi Disl Szwecja Magdalena Forsberg Norwegia Liv Grete Skjelbreid
15 marca 1998 Bieg drużynowy (10 km)  Rosja
Anna Wołkowa
Olga Romasko
Swietłana Iszmuratowa
Albina Achatowa
 Norwegia
Hildegunn Mikkelsplass
Ann-Elen Skjelbreid
Annette Sikveland
Liv Grete Skjelbreid
 Niemcy
Katja Holanti
Tiina Mikkola
Mari Lampinen
Sanna-Leena Perunka

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna
Miejsce Zawodniczka Punkty
1 Szwecja Magdalena Forsberg 387
2 Niemcy Uschi Disl 325
3 Niemcy Martina Zellner 255
4 Francja Corinne Niogret 238
5 Rosja Galina Kuklewa 227
6 Słowenia Andreja Grasič 221
7 Niemcy Petra Behle 194
8 Rosja Albina Achatowa 184
9 Norwegia Ann-Elen Skjelbreid 182
10 Francja Florence Baverel 181
Miejsce Zawodnik Punkty
11 Norwegia Liv Grete Skjelbreid 159
12 Niemcy Katrin Apel 153
13 Rosja Swietłana Iszmuratowa 151
14 Rosja Anna Wołkowa 139
15 Ukraina Ołena Petrowa 138
16 Bułgaria Ekaterina Dafowska 129
17 Białoruś Swiatłana Paramyhina 119
18 Norwegia Annette Sikveland 118
19 Włochy Nathalie Santer 116
20 Ukraina Ołena Zubryłowa 115

Klasyfikacja biegu indywidualnego

Klasyfikacja sprintu

Klasyfikacja biegu pościgowego

Miejsce Zawodniczka Punkty
1 Szwecja Magdalena Forsberg 99
2 Niemcy Uschi Disl 97
3 Słowenia Andreja Grasič 83
4 Niemcy Martina Zellner 78
5 Ukraina Ołena Petrowa 77
6 Białoruś Swiatłana Paramyhina 66
=7 Bułgaria Ekaterina Dafowska 61
=7 Francja Florence Baverel 61
=9 Norwegia Liv Grete Skjelbreid 50
=9 Rosja Albina Achatowa 50
Miejsce Zawodniczka Punkty
1 Szwecja Magdalena Forsberg 202
2 Niemcy Uschi Disl 171
3 Norwegia Liv Grete Skjelbreid 152
4 Rosja Galina Kuklewa 141
5 Niemcy Martina Zellner 129
6 Niemcy Petra Behle 120
7 Norwegia Ann-Elen Skjelbreid 120
8 Niemcy Katrin Apel 108
9 Rosja Albina Achatowa 107
10 Słowenia Andreja Grasič 96
Miejsce Zawodniczka Punkty
1 Szwecja Magdalena Forsberg 86
2 Niemcy Uschi Disl 57
3 Francja Corinne Niogret 53
4 Rosja Galina Kuklewa 49
5 Niemcy Martina Zellner 48
6 Słowenia Andreja Grasič 42
7 Norwegia Ann-Elen Skjelbreid 40
8 Francja Florence Baverel 39
9 Niemcy Petra Behle 35
10 Rosja Anna Wołkowa 35

Klasyfikacja sztafet

Puchar narodów

Miejsce Reprezentacja Punkty
1  Rosja 110
2  Niemcy 106
3  Francja 100
4  Norwegia 96
5  Czechy 91
6  Ukraina 74
7  Białoruś 74
8  Słowacja 72
9  Szwecja 70
10  Polska 68
Miejsce Reprezentacja Punkty
1  Niemcy 5560
2  Rosja 5454
3  Francja 5151
4  Norwegia 5108
5  Ukraina 4601
6  Czechy 4465
7  Białoruś 4192
8  Szwecja 4019
9  Finlandia 3781
10  Japonia 3774

Wyniki Polaków[edytuj | edytuj kod]

Indywidualnie[edytuj | edytuj kod]

(do uzupełnienia)

Drużynowo[edytuj | edytuj kod]

(do uzupełnienia)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.