Przejście (geomorfologia)

Przejście oznaczono w środku rysunku

Przejście - odcinek rzeki pomiędzy sąsiadującymi ze sobą zakolami.

Na odcinku tym nurt rzeki przechodzi spod jednego brzegu wklęsłego pod drugi brzeg wklęsły. Koryto rzeki jest w tym fragmencie najczęściej proste. Na przejściach z reguły znajdują się przemiały. Z punktu widzenia nawigacji przejścia charakteryzują się brakiem nagłych zmian kierunku nurtu i względnie zadowalającą głębokością (z wyjątkiem przemiału). Dobre przejście to takie, gdy głębiny przy brzegach wklęsłych prawie zachodzą na siebie, a przemiał jest minimalny. Złe przejście to takie, gdy nurt gwałtownie się przemieszcza między brzegami, przyjmując kierunek prawie prostopadły do koryta rzecznego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Zbigniew Foltyński, Turystyczna locja śródlądowa, SiT, Warszawa, 1987, ss.16-17, ​ISBN 83-217-2560-0

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.