Prowincja małopolska

Małopolska - Prowincja Korony Polskiej, 1635
Małopolska (niem. Kleinpolen) przed rokiem 1660, fragment mapy austriackiego towarzystwa bibliograficznego z roku 1892

Prowincja małopolska Korony to, w okresie I Rzeczypospolitej, prawno-administracyjna część składowa Rzeczypospolitej Obojga Narodów, do roku 1795. Stolicą prowincji był Kraków. Wszystkie prowincje polsko-litewskie mają swe źródło w nadaniu w 1347 przez Kazimierza Wielkiego osobnych statutów występujących w historiografii pod wspólną nazwą "statuty wiślicko-piotrkowskie" dla Wielkopolski i Małopolski, a jeszcze głębsze - w rozbiciu dzielnicowym. Po unii lubelskiej[1][2], obok prowincji małopolskiej Rzeczpospolita Obojga Narodów dzieliła się jeszcze na prowincję wielkopolską oraz Wielkie Księstwo Litewskie.

Skład prowincji małopolskiej[edytuj | edytuj kod]

     Prowincja Małopolska

     Prowincja Litwa

     Prowincja Wielkopolska

     Inflanty

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. " [...] przyłączone do małopolskiego sejmiku generalnego w Korczynie, były to województwa : wołyńskie, bracławskie, kijowskie i podolskie, a po przyłączeniu go do Rzeczypospolitej w początku XVII także czernihowskie [...], prowincja małopolska obejmowała więc olbrzymi obszar, sięgający od granicy śląskiej, aż daleko za Dniepr, a na północy obejmujący także Polesie [...] [w:] Antoni Podraza. Europa, Galicja, regiony: Pisma historyczne. 2006. str. 71
  2. "[...] Prowincja małopolska dawała bowiem (XVIII) ponad 77% ogólnego wymiaru kwarty." [w:] Teresa Zielińska. Magnateria polska epoki saskiej. 1977. str. 90

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.