Portal:Geologia   Projekt  · Portal  · Zadanie

Geologia w polskojęzycznej Wikipedii

Geological hammer.svg

Ta strona to portal dla wikipedystów zainteresowanych geologią, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych tą dziedziną nauki.

Geologia to nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem budowy, własności i historii Ziemi oraz procesami geologicznymi, dzięki którym ulega ona przeobrażeniom.

Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj.

Noia 64 apps kdict.png  Artykuł tygodnia

Granit pismowy.JPG

Przerosty pismowe – prawidłowo (jednakowo) zorientowane, klinowato wydłużone przerosty kwarcu ze skaleniami potasowymi oraz plagioklazami. Nazwa nawiązuje do ich podobieństwa do pisma hebrajskiego.


czytaj dalej...

Noia 64 apps kdict.png  Skała tygodnia

Albityty - skała o dwojakim znaczeniu zbudowana głównie z albitu (An0-10). Pierwsze z nich to leukokratyczne skały magmowe, natomiast drugi rodzaj albitytów to skały metamorficzne powstałe na drodze pneumatolizy i metasomatozy sodowej. Nazwa nawiązuje do składu mineralogicznego.

Charakterystyka

Zarówno magmowe jak i penumatolityczne albityty odznaczają się szarą do prawie białej barwą oraz bezładną lub lekko kierunkową kierunkową teksturą.

Skład mineralny

Główny skład mineralny reprezentują albit (An0-10) oraz kwarc. W złożu na Sardynii stwierdzono kilka generacji kwarcu. Jako, że miejscami kwarc przeważa nad albitem, szczególnie wypełniając szczeliny i spękania oznaczono go jako młodszy powstały na skutek końcowych przemian metasomatyczno-hydrotermalnych..


Czytaj dalej...

Noia 64 apps ksnapshot.png  Zdjęcie tygodnia

Liroconite-t07-41b.jpg

Liroconit

Noia 64 apps kdict.png  Minerał tygodnia

Mottramite.jpg

Mottramit - minerał z gromady wanadianów, należy do wanadianów wyspowych. Jest to minerał stref utleniania kruszców Pb, Zn i Cu. Nazwa pochodzi od angielskiej miejscowości Mottram. Po raz pierwszy opisany w 1876 roku.

Charakterystyka

Mottramit tworzy ciągły szereg izomorficzny z descloizytem Pb(Zn,Cu)[VO4](OH). Oba te minerały występują w zbitych skupieniach jako naskorupienia, naloty i stalaktyty. Zdarza się, że tworzą skupienia sferolitowe lub włókniste W strukturach tych minerałów wyróżnia się zniekształcone tetraedry wanadanowe [VO4]3- oraz bipiramidy [ZnO4(OH)2)]10- lub [CuO4(OH)2)]10-...Czytaj dalej ...

Aidlogo.png  Zalążek miesiąca

Portal:Geologia/Zalążek

Evolution-tasks.png  Do zrobienia

Portal:Geologia/Do zrobienia

Noia 64 apps filetypes.png  Pokrewne dziedziny nauk

Portale
Paleontologia - Biologia - Chemia

Noia 64 apps kword.png  Chcesz pomóc?

Minerały i skały

Szczególnie zależy nam na dobrej jakości artykułach opisujących minerały i skały. Jeżeli interesuje cię mineralogia i petrografia... uzupełnij już teraz braki! Wikiprojekt Minerały zaprasza.

Paleontologia

Rozwój artykułów z paleontologii wymaga ciągłej pracy. W efekcie dostęp do wiedzy z tej dziedziny jest coraz lepszy. Aby włączyć się w te działania - przystąp do Wikiprojektu Paleontologia lub wstąp do Portalu Paleontologia oraz do Portalu Dinozaury.

Noia 64 apps kword.png  Informacje dodatkowe

Portal:Geologia/Informacje

Noia 64 apps kword.png  Geologia w siostrzanych projektach

Geologia na Commons
Grafiki
Commons-logo.svg

Pomoc

Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie związane z geologią i Portalem:Geologia, napisz je na stronie dyskusji.

Możesz łatwo sprawdzić jakie strony dotyczące geologii były niedawno edytowane. Zobacz raport catscana.

Edytując artykuły geologiczne nie zapomnij o przypisywaniu im odpowiedniej kategorii. Na końcu artykułu wpisujesz [[Kategoria:jej nazwa]]. Przy wyborze kategorii możesz się posłużyć drzewkiem kategorii geologicznych.

Inne portale tematyczne na polskiej Wikipedii

Portal.svg
Przypisy

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.