Port rzeczny

Port rzeczny – obszar na brzegu rzeki, kanału rzecznego lub jeziora[potrzebny przypis] (zarówno na lądzie, jak i na wodzie) wyposażony w zespół urządzeń umożliwiających przybijanie jednostek pływającychbarek i holowników, wymianę z lądem osób i towarów, a także wykonania typowych czynności związanych z eksploatacją danej jednostki (uzupełnianie zapasów, usunięcie nieczystości itp.)

Budowa portów rzecznych[edytuj | edytuj kod]

Często baseny portów rzecznych są tak zbudowane, że jednostki pływające mogą dotrzeć do nich zarówno płynąc w dół rzeki (z prądem rzeki), jak i w górę – pod prąd. Zazwyczaj wiąże się to z koniecznością budowy w pobliżu portu systemu śluz i jazów regulujących poziom wody w zależności od ilości wody niesionej korytem rzeki, która ulegać może często zmianom w zależności od pory roku, opadów atmosferycznych itp. oraz umożliwiających statkom bezpieczne pokonanie różnic poziomów wody.

Regulacje prawne portów śródlądowych[edytuj | edytuj kod]

Obecnie nie ma przepisów precyzujących zasady powstawania i działania portów śródlądowych; nie ma zasad podziału portów np. na prywatne i publiczne; nie ma zasad korzystania z portów śródlądowych; brak jest wskazania sposobu zorganizowania struktur administracji portowej; nieokreślone jest niezbędne dla bezpiecznej obsługi statków wyposażenie portów związane z klasą drogi wodnej do obsługi, której miałby być przystosowany. Brak odpowiednich regulacji prowadzi do zmiany funkcji istniejących od wieków tradycyjnych portów, do zatracania ich charakteru i utraty resztek istniejącej tam infrastruktury[potrzebny przypis].

Wybrane porty rzeczne
Port barkowy w Porcie Police w Policach
Port rzeczny na Renie w Karlsruhe
Port Zimowy w Toruniu

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.