Port morski Wolin

port morski w Wolinie
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość POL Wolin flag.svg Wolin
Typ portu morski
Adres bosmanatu ul. Niedamira 22,
72-510 Wolin
Liczba nabrzeży 5
Długość nabrzeży 574,3 m
Maksymalna głębokość 3,5 m
Położenie na mapie Wolina
Mapa lokalizacyjna Wolina
port morski w Wolinie
port morski w Wolinie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
port morski w Wolinie
port morski w Wolinie
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
port morski w Wolinie
port morski w Wolinie
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kamieńskiego
port morski w Wolinie
port morski w Wolinie
Położenie na mapie gminy Wolin
Mapa lokalizacyjna gminy Wolin
port morski w Wolinie
port morski w Wolinie
Ziemia53°50′36″N 14°37′12″E/53,843333 14,620000

Port morski Wolinport morski położony na wschodnim brzegu wyspy Wolin, nad cieśniną Dziwną.

W porcie Wolin dokonywane były przeładunki głównie zboża oraz okresowo elementów budowlanych i innych. Dla przeładunków zboża najkorzystniejszy jest istniejący elewator z nabrzeżem (obecnie wyłączone z eksploatacji). Dla nabrzeża Przeładunkowego Południowego – problem stanowi brak poprawnego rozwiązania komunikacyjnego.

Port znajduje się nad morskimi wodami wewnętrznymi. Granice portu zostały ustalone w 2018 roku[1]. Port morski został formalnie ustanowiony w 1963 roku[2].

Połączenia[edytuj | edytuj kod]

Cieśniną Dziwną przechodzi morski tor wodny łączący Zalew Kamieński z Zalewem Szczecińskim. Natomiast przez Zalew Szczeciński przechodzi morski tor wodny łączący Szczecin ze Świnoujściem. Morski port rybacki w Wolinie ma stosunkowo dobre warunki naturalne i techniczne, aby stać się ośrodkiem żeglarstwa zalewowo-morskiego o zasięgu regionalnym i ponadregionalnym.

Port ma powiązania:

 • dla jachtów żeglujących na morskich wodach wewnętrznych – Zalew Kamieński, Zatoka Cicha, środkowy i południowy odcinek cieśniny Dziwny, małe porty usytuowane nad brzegami Wielkiego i Małego Zalewu (Kleines Haff), cieśniny Świny oraz cieśniny Piany,
 • dla jachtów uprawiających żeglugę morską i oceaniczną – Morze Bałtyckie, Morze Północne i dalsze akweny,
 • dla żeglugi pasażerskiej – morskie wody wewnętrzne i śródlądowe Dolnej Odry oraz wody przybrzeżne Morza Bałtyckiego.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Orientacyjne długości nabrzeży i głębokości przy nich[3]
Nazwa nabrzeża Długość [m] Głębokość [m]
Przy elewatorze zbożowym 80 brak danych
Postojowe przy moście 55,4 0,8 – 3,3
Północno-Zachodnie 203,9 2,5 – 3,5
Postojowe Rybackie 168 0,4 – 2,1
Przeładunkowe 67 2,0 – 2,1

Miejsca postoju w porcie są przydzielone następująco: przy nabrzeżu Północno-Zachodnim stoją barki, jednostki pasażerskie i jachty; przy nabrzeżu Postojowym Rybackim – łodzie rybackie, a przy nabrzeżu Przeładunkowym stoją doraźnie jednostki towarowe (barki).

Port w Wolinie wymaga modernizacji i rozbudowy jako tzw. mały port do obsługi: żeglugi towarowej, pasażerskiej, jachtowej i rybołówstwa. Z uwagi na obecny stan techniczny wymaga polepszenia parametrów technicznych torów podejściowych (prace pogłębiarskie, modernizacja oznakowania nawigacyjnego w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu statków zwłaszcza w porze nocnej).

Elewator w porcie

Warunki nawigacyjne[edytuj | edytuj kod]

Statek cumujący w porcie

Do portu w Wolinie prowadzą dwa tory podejściowe: północny i południowy. Północny tor podejściowy od strony Dziwnowa i Kamienia Pomorskiego ma następujące wymiary: szerokość w dnie – 50 m, głębokość – 2,0 m. Południowy tor podejściowy prowadzący z Zalewu Szczecińskiego, od pławy północnego wschodu, do północnego mostu drogowego w Wolinie ma głębokość 2,5 m, szerokość w dnie – 50 m. W rejonie portu rybackiego w Wolinie istnieje obrotnica o średnicy 200 m, przy głębokości 3,5 m. Obecny stan techniczny i parametry torów podejściowych są dostosowane do bieżących potrzeb żeglugi.

W porcie Wolin obowiązują następujące zasady ruchu statków[4]:

 1. maksymalna długość statków mogących zawijać do portu wynosi 90 m, a maksymalna szerokość – 10 m,
 2. aktualne dopuszczalne zanurzenie statków określa Bosman Portu Wolin,
 3. wejście i wyjście z portu dozwolone jest przy widzialności powyżej 0,5 NM oraz dla siły wiatru do 6°B.

Ruch statków przez miasto związany jest z trzema mostami łączącymi brzegi Dziwny. Pierwszy jest drogowym mostem obrotowym; jego wysokość (w pozycji zamkniętej dla żeglugi) od lustra wody przy jej średnim stanie wynosi ok. 3,1 m (w pozycji otwartej – bez ograniczeń). Drugi most jest częścią drogi ekspresowej S3, a jego wysokość od lustra wody przy jej średnim stanie wynosi 12,05 m. Trzeci jest mostem kolejowym stałym o wysokości od lustra wody przy jej średnim stanie 12,44 m. Wszelkie sprawy dotyczące otwierania mostu obrotowego należy obecnie uzgadniać z Urzędem Miejskim w Wolinie[3].

Zakaz wędkowania[edytuj | edytuj kod]

W okresie od 1 lipca do 30 sierpnia na obszarze portu na odcinku od elewatora do północnej granicy działki nr 57/8 obowiązuje zakaz wędkowania[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 30 lipca 2018 r. w sprawie granicy portu morskiego w Wolinie (Dz.U. z 2018 r. poz. 1585)
 2. Rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 16 listopada 1963 r. ws. ustalenia granicy terytorialnej morskiego portu rybackiego w Wolinie (Dz.U. z 1963 r. nr 58, poz. 318)
 3. a b Urząd Morski w Szczecinie: Port Wolin (pol.). [dostęp 19 września 2008].
 4. (§61. Przepisy portowe) Zarządzenie Nr 3 Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie z dnia 26 lipca 2013 r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2013 r., poz. 2932)
 5. Uchwała Nr LXXI/670/10 Rady Miejskiej w Wolinie z dnia 30 czerwca 2010 r. ws. wprowadzenia zakazu wędkowania w morskim porcie rybackim w Wolinie (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2010 r., Nr 72, poz. 1334)

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.