Pomoc:Test WER

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

WER – w Wikipedii skrót od słowa weryfikowalność, często towarzyszy mu inny: NOR (no original research – nie przedstawiamy własnych odkryć/wyników badań)

Na stronach Wikipedia:Weryfikowalność i Wikipedia:Nie przedstawiamy twórczości własnej opisane zostały zasady mówiące o tym, że każda informacja wpisana do Wikipedii musi być wcześniej opublikowana w wiarygodnych źródłach, oraz o tym, że w encyklopedii nie publikujemy własnych odkryć, teorii czy refleksji. Aby trafić na tę stronę, wystarczy zapamiętać skróty i wpisać je w wyszukiwarkę w postaci WP:WER i WP:NOR.

Aby sprawdzić, na ile znasz te zasady, odpowiedz na poniższe pytanie.

Krok 3 zasady.png

Tango-nosources.svg Jesteś świadkiem dość niecodziennej sytuacji:

W Wikipedii pojawia się nowe hasło, które podpisane jest imieniem i nazwiskiem nieznanego Ci profesora. Pod hasłem pisze on, że jest twórcą koncepcji opisanej w artykule i teraz chce pomóc w rozwoju edukacji w Polsce, więc hasło o tej koncepcji zamieszcza w Wikipedii. Zostawia także swój e-mail. Po szybkim sprawdzeniu w internecie okazuje się, że pod takim nazwiskiem faktycznie działa profesor jednego z polskich uniwersytetów, a na stronie instytutu, w którym pracuje, jest też podany ten sam mail, co w artykule.

Co robisz?

A. Hurra! Świetnie, mamy kolejnego profesora w Wikipedii. Proszę administratorów, aby zablokowali możliwość edytowania hasła, bo jeszcze ktoś je profesorowi popsuje. sprawdź
B. Należałoby sprawdzić, czy ta koncepcja została opisana gdzieś wcześniej. W artykułach nie podpisujemy się, więc należałoby usunąć podpis pod artykułem, a zamiast tego dodać przypis do wiarygodnego źródła opisującego tę koncepcję. Warto też w takim przypadku skontaktować się z profesorem i osobami, które w Wikipedii znają się na pokrewnej tematyce, aby podjąć decyzję co do dalszych losów hasła. sprawdź
C. Takie hasło łamie dwie zasady Wikipedii – nie są przedstawione źródła i zostaje przedstawiona twórczość własna jakiegoś profesora. Należałoby je zgłosić do natychmiastowego usunięcia. sprawdź
       
Polimerek GDJ 2009 Lisarlena mod.png

Podpowiedź


Hasło, w którym występuje niepożądana twórczość własna, można rozpoznać po:

  • proponowaniu nowych, nigdzie nieopublikowanych hipotez, metod lub rozwiązań technicznych;
  • generowaniu nowych, nieznanych dotąd idei;
  • definiowaniu nowych, nikomu dotąd nieznanych terminów;
  • tworzeniu nowych definicji do już istniejących terminów;
  • posługiwaniu się własnymi argumentami, które mają na celu wsparcie innych pomysłów, teorii, argumentów czy punktów widzenia;
  • tworzeniu neologizmów bez wskazania uznanych źródeł;

W pierwszej kolejności za wiarygodne źródła uznajemy w Wikipedii czasopisma naukowe i specjalistyczne, książki wydawane przez uznane wydawnictwa uniwersyteckie lub oddziały firm specjalizujących się w publikacjach naukowych.
Artykuły w encyklopedii powinny opisywać wyłącznie fakty, teorie, idee, założenia, opinie i argumenty, które zostały wcześniej opublikowane przez wiarygodnego wydawcę.


Warto przeczytać:


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.