Pomoc:Schemat opisu szablonu

Dla zaawansowanych
Te informacje dotyczą edytora wikikodu. Brak analogicznych dotyczących edytora wizualnego (Czym to się różni?)

Niniejszy schemat opisu szablonu jest metodą bezpiecznego oddzielenia dokumentacji szablonu od kodu szablonu, poprzez umieszczenie dokumentacji na oddzielnej stronie. Pozwala to na całkowite zabezpieczenie szablonu, jednocześnie umożliwiając pozostawienie dokumentacji niezabezpieczonej, tak by wszyscy mogli ją edytować.

Co to daje?

Wikipedyści lubią, gdy instrukcja obsługi szablonu znajduje się na samej stronie szablonu. Można to osiągnąć wpisując opis wprost do kodu szablonu wewnątrz tagów <noinclude>...</noinclude>. Powoduje to jednakże pewne problemy:

  • tekst umieszczony w <noinclude>...</noinclude>dodaje się do pre-expand include size, który jest ograniczony;
  • niektóre szablony są całkowicie zabezpieczone, ponieważ są dołączane do wielu stron. Edytowanie ich dokumentacji jest utrudnione, ponieważ nie-admini muszą prosić o pomoc administratora;
  • istnieje górne ograniczenie zarówno rozmiaru strony przed dołączeniem szablonów, jak i po [expand].

Niniejsza strona pomocy opisuje strategię i sposób dokumentacji szablonów, który pozwala użytkownikom przypomnieć sobie zasady użycia szablonu (lub nauczyć się ich), a przy tym przyspiesza ładowanie stron i zmniejsza obciążenie serwerów.

Rozwiązaniem jest utworzenie dla dokumentacji i instrukcji obsługi szablonu dokumentacji i przechowywanie ich tam, zamiast wewnątrz samego szablonu narzędziowego. Szablon dokumentacji jest oddzielony od kodu blokiem noinclude–/noinclude, który jest bardzo krótki, a zatem łatwiejszy do przetworzenia przez procesor.

Daje to także dwa dodatkowe plusy:

  1. minimalizuje czas ładowania często używanych szablonów w przypadkach, gdy zmienione zostały w stopniu minimalnym;
  2. dokumentacja ważnych i zabezpieczonych szablonów może być rozszerzana i modyfikowana bez obawy o działanie samego szablonu.

Jak to się robi

Do opisu

Dla szablonu o nazwie Szablon:X, należy utworzyć stronę Szablon:X/opis i wkleić na nią następujący kod.

do góry
{{Podstrona dokumentacji}}<!-- EDYTUJ DOKUMENTACJĘ SZABLONU PONIŻEJ TEJ LINII -->
na dole
<includeonly><!-- DODAWAJ KATEGORIE PONIŻEJ TEJ LINII -->
[[Kategoria:Szablony ...]]
</includeonly>

Następnie wprowadź dokumentację i kategorie w odpowiednie miejsca oznaczone komentarzami powyżej.

Do szablonu

Na stronie szablonu X dodaj, na dole:

<noinclude>
{{Dokumentacja}}<!-- Kategorie dodawaj do podstrony /opis, nie tutaj! -->
</noinclude>

Uwaga: Upewnij się, że otwierający znacznik <noinclude> znajduje się w tej samej linii co ostatni znak kodu (lub tekstu) szablonu, nie w nowej linii. W przeciwnym wypadku dodatkowa linia zostanie dodana do stron, do których dołączany jest X (co prawie nigdy nie jest pożądanym efektem).

Szablon może teraz być całkowicie zabezpieczony, a jego dokumentacja na 'X/opis' może pozostać niezabezpieczona, by każdy mógł ją edytować.

Plusy

  • Edycje strony X/opis wpływają tylko na wyświetlanie samej strony szablonu, nie na strony, do których X jest dołączony. A zatem strony te nie są zależne od strony opisu, więc edycje strony opisu nie powodują przyrostu job queue często używanych szablonów.
  • Edycje dokumentacji nie mogą uszkodzić szablonu ani stron, do których jest dołączony. Zwandalizowanie strony opisu nie przekłada się na strony, do których dołączony jest X.
  • Każdy może edytować dokumentację, nawet jeśli sam szablon jest zabezpieczony. Kategorie mogą być z łatwością dodawane do podstrony X/opis.

Źródła

  • Tim Starling napisał: If the documentation is large or frequently changed, I’d recommend that you move it to a subpage. Then you can transclude it into both the <noinclude> section and the talk page.[1]

Przykłady

Zobacz też


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.