Pomoc:Jak napisać nowy artykuł

Dla każdego
Te informacje dotyczą zarówno edytora wizualnego, jak i edytora wikikodu (Czym to się różni?)

I. Encyklopedyczność i źródła

Zastanów się albo spytaj przewodnika, czy Twój temat jest encyklopedyczny. Musisz mieć pod ręką rzetelne, opublikowane źródła, ponieważ nie możesz napisać informacji, której w nich nie podano. Powtarzaj informacje, ale nie kopiuj ich. Po każdej informacji podaj dokładny odnośnik bibliograficzny, tak aby inni mogli zweryfikować podane fakty.

II. Nazwa i forma artykułu

Wiele tematów można opisać pod alternatywnymi nazwami. Jeśli nie wiesz, która nazwa jest prawidłowa lub właściwsza, sprawdź, jakiej nazwy używają Twoje najbardziej wiarygodne źródła bibliograficzne. Możesz też zobaczyć, jaki tytuł ma odpowiedni artykuł w innych encyklopediach (np: PWN, WIEM). Spójrz na Wikipedia:Nazewnictwo artykułów. Sam nie wymyślaj nazw artykułów. Jeżeli nie możesz zmienić nazwy napisanego już artykułu, poproś administratorów o pomoc.
Artykuł powinien mieć encyklopedyczną formę i zaczynać się od zrozumiałej, krótkiej definicji. Pamiętaj, że piszemy tu encyklopedię, w której obowiązuje zasada neutralnego punktu widzenia. Artykuł ma się ograniczać do podania wiarygodnych faktów dotyczących bezpośrednio jego tematu. Nie jest to miejsce na przedstawianie własnych teorii, opinii, poglądów i odczuć, należy też unikać wyrażeń pustych i zwodniczych. Pisząc, zachowaj odpowiedni, encyklopedyczny styl.

III. Wejdź na stronę, na której chcesz pisać


Możesz też wpisać do wyszukiwarki Wikipedii nazwę artykułu, wyświetli się „Możesz ją utworzyć” – kliknij w link oznaczony na czerwono i pisz.
Nad swoim artykułem możesz też pracować w brudnopisie, a po ukończeniu prac, przenieść go pod odpowiednią nazwę.

IV. Podpatrz dobre wzorce

Zobacz, co dziś prezentujemy w rubryce „Czy wiesz”. Możesz wzorować się na tych, a także na dobrych i medalowych artykułach.

V. Jeżeli chcesz pisać etapami

Wstaw na początku artykułu szablon {{W edycji}}, by pokazać innym, że pracujesz nad danym artykułem. Usuń go jednak niezwłocznie po wykonaniu wszystkich edycji.

Propozycje artykułów do napisania

Teksty obcojęzyczne
Nie publikuj w polskojęzycznej Wikipedii tekstów obcojęzycznych. Odpowiednim miejscem dla nich są inne wersje językowe Wikipedii.
Tłumaczenia
Możesz tworzyć artykuły z obcojęzycznych wersji Wikipedii. Tłumacz tylko weryfikowalne artykuły, podając oryginalne źródła, w miarę możliwości sprawdzając pochodzące z nich informacje. Na stronie Propozycje tematów/Najwięcej interwiki znajdują się artykuły, które istnieją w innych Wikipediach poza polskojęzyczną (zwróć jednak uwagę na to, czy zawierają źródła).
 Osobna strona: Wikipedia:Tłumaczenia.
Szukaj tematu
Przeglądaj artykuły z interesującego cię działu. Wcześniej czy później trafisz na czerwone odsyłacze, wskazujące na terminy nieobecne w Wikipedii. Mamy też wykaz propozycji tematów. Zobacz też kategorię Propozycje tematów oraz projekt Tygodnie tematyczne.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.