Pokljuka


Winter cottage at night at Pokljuka 2.jpg

Pokljukapłaskowyż położony w północno-zachodniej części Słowenii, w Alpach Julijskich.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wysokość płaskowyżu Pokljuka waha się od 1100 m n.p.m. do 1400 m n.p.m., a jego długość wynosi około 20 kilometrów. Pokryty jest lasami sosnowymi. W przeszłości na tym terenie przeważały lasy bukowe, które zostały niemal całkowicie wycięte w związku z rozwojem przemysłu w XIX wieku[1].

Kurort narciarski[edytuj | edytuj kod]

Na terenie płaskowyżu funkcjonuje ośrodek narciarski. Przebiega przezeń wiele szlaków turystycznych[1]. Pokljuka to główny ośrodek biathlonowy w Słowenii. Pierwsze zawody pod egidą IBU odbyły się tu w sezonie 1991/1992 – był to zawody z cyklu Pucharu Europy. Rok później zorganizowano weekend Pucharu Świata. Pierwszą imprezą rangi mistrzowskiej były Mistrzostwa Świata w 1998 r. Rozegrano tam tylko bieg pościgowy, ponieważ był to rok olimpijski, a konkurencja ta była wtedy jeszcze poza programem igrzysk. W 1999 r. Słowenia zorganizowała w Pokljuce Mistrzostwa Świata Juniorów, a w 2001 roku Mistrzostwa Świata seniorów. W Pokljuce także regularnie od kilku lat odbywają się zawody zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata. Gospodarze obiektu promują również łuczniczą wersję tego sportu. Działania te zaowocowały zorganizowaniem w sezonie 2001/2002 Mistrzostw Świata w biathlonie łuczniczym[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Pokljuka - Bled (ang.). Bled. [dostęp 2019-03-28].
  2. n, HOME, Biathlon Pokljuka [dostęp 2020-03-22] (ang.).
  3. Wirtualna Polska Media, Pokljuka - Słowenia - WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl [dostęp 2020-03-22] (pol.).

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.