Plantacja

Plantacja truskawek we Francji

Plantacja (ang. i fr. plantation, hiszp. plantación z łac. plantatio od plantare „sadzić”) – duży teren przeznaczony pod uprawę jednej rośliny (monokultura).

Plantacje występują głównie w krajach gorących stref klimatycznych[1].

Na plantacjach uprawia się głównie:

W strefie klimatu umiarkowanego określenie stosuje się także w odniesieniu do roślin jagodowych takich jak:

Termin plantacja może być używany do upraw leśnych np:


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Plantacją w rozumieniu art. 1 konwencji MOP nr 110 jest każde rolne przedsiębiorstwo regularnie zatrudniające pracowników najemnych, które znajduje się w regionach tropikalnych lub subtropikalnych, którego głównym przedmiotem działalności są uprawy lub produkcja dla celów handlowych herbaty, kawy, trzciny cukrowej, gumy, bananów, kakao, kokosów, orzeszków ziemnych, bawełny, tytoniu, włókien, owoców cytrusowych, oleju palmowego, chinowca lub ananasa; nie obejmuje to produkcji na potrzeby rodzinne lub gospodarstw produkujących na małą skalę w celu sprzedaży lokalnej, niezatrudniających regularnie pracowników najemnych. Państwo - strona Konwencji w porozumieniu z najbardziej reprezentatywnymi organizacjami pracodawców i pracowników może rozszerzyć pojęcie plantacji w razie produkcji ryżu, cykorii, kardamonu, geranium i złocienia lub jakiejkolwiek innej uprawy. Convention concerning Conditions of Employment of Plantation Workers Protokół z 1982 dozwala w porozumieniu z tymi organizacjami wyłączyć z zastosowania Konwencji gospodarstwa, których obszar nie przekracza 12,5 akrów (5 hektarów) i które zatrudniają nie więcej niż 10 pracowników w dowolnym momencie w ciągu roku kalendarzowego. Protocol of 1982 to the Plantations Convention

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.