Picton, Lennox i Nueva

Picton, Lennox i Nueva
Ilustracja
Kontynent Ameryka Południowa
Państwo  Chile
Akwen Ocean Atlantycki
Wyspy Bartolomé, Islote Pontevedra, Islote García, Isla Gonzalo
Liczba wysp 6 głównych i kilka mniejszych
Powierzchnia ok. 400 km²
Populacja (2008)
• liczba ludności

brak stałych osad
• gęstość 0,00 os./km²
Mapa
Położenie na mapie
Położenie na mapie Chile
Mapa lokalizacyjna Chile
Picton, Lennox i Nueva
Picton, Lennox i Nueva
Ziemia55°11′S 66°45′W/-55,183333 -66,750000

Picton, Lennox i Nueva – grupa trzech wysp (i mniejszych wysepek), położonych na południowym krańcu Ameryki Południowej u wybrzeży Ziemi Ognistej. Administracyjnie należą do chilijskiej gminy Cabo de Hornos (region Magallanes). Lennox zajmuje powierzchnię 170 km², Nueva 120 km², a Picton 105 km². W XIX w. wyspa Picton była miejscem wydobycia złota.

Ze względu na swoje strategiczne położenie u wyjścia Kanału Beagle na Ocean Atlantycki stanowiły terytorium sporne pomiędzy Argentyną i Chile. Ponadto przypuszczano, że mogą się tu znajdować złoża złota i ropy naftowej. W 1977 Chile i Argentyna zgodziły się na arbitraż brytyjskiej królowej Elżbiety II. W maju 1977 Elżbieta II zadecydowała, iż Picton, Nueva i Lennox powinny należeć do Chile. W odpowiedzi na to Argentyna nie zgodziła się na nową linię graniczną, a relacje między obydwoma krajami przybrały formę otwartego konfliktu. Kres zatargom położyła dopiero mediacja między obydwoma krajami przeprowadzona przez Jana Pawła II, która doprowadziła do ostatecznego porozumienia, zawartego w maju 1985 w Rzymie. Na jego mocy całe sporne terytorium przejęło ostatecznie Chile.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.