Philippe Vandevelde

Philippe Vandevelde
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 24 lutego 1957
Bruksela
Data śmierci 5 października 2019
Narodowość belgijska
Dziedzina sztuki komiks
Ważne dzieła

Philippe Vandevelde, pseud. Tome lub Philippe Tome (ur. 24 lutego 1957 w Brukseli, zm. 5 października 2019[1]) – belgijski rysownik, twórca komiksów, m.in. Przygód Sprycjana i Fantazjo oraz Małego Sprytka.

Choroba przebyta w dzieciństwie o mało nie spowodowała u niego ślepoty. Od wczesnej młodości amatorsko tworzył komiksy, publikowane następnie w gazetkach szkolnych. W 1974 roku na kursie rysunków poznał Janry, z którym kilka lat później, po ukończeniu przez obu Akademii Sztuki w Woluwe-Saint-Lambert reanimował postać Sprycjana (Spirou) – tytułowego bohatera komiksu Przygody Sprycjana i Fantazjo (pierwszy tom autorstwa Tome i Janry ukazał się w 1981 roku). W tym czasie rysownicy przyjęli też swoje pseudonimy: Janry i Tome, co miało nasuwać oczywiste skojarzenia z Tomem i Jerrym, bohaterami amerykańskich filmów animowanych.

Od tego czasu duet wydał 14 tomów Przygód Sprycjana i Fantazjo oraz 12 tomów Małego Sprytka, wszystkie one cieszą się niesłabnącą popularnością w całej Europie.

Tome w swojej karierze współpracował również z Bruno Gazzottim, Ralfem Meyerem, Hardym i Dupą.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Philippe Tome Philippe Vandevelde (ang.). lambiek.net. [dostęp 2019-10-06].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.