Petrisław

Petrisław
książę Dukli
"|- Władca Dukli
Okres od ok. 971
do ok. 993
Poprzednik Tiszimir
Następca Jan Włodzimierz
Dane biograficzne
Dynastia Predimirowicze
Dzieci Jan Włodzimierz

Petrisław (Piotr)[1] także Petrislav (serb. Петрислав – Petrisław) – władca księstwa Dukli po 971[2] roku do około 993 roku[3].

Pieczęć należąca do Petrisława

Panowanie Petrisława przypada na drugą połowę X wieku, kiedy to po śmierci księcia Czasława rozpadło się państwo serbskich Wyszesławiców. Spod serbskiego zwierzchnictwa wyswobodziły się wówczas Dukla, Trawunia, a nawet terytorium Konawli. Kolejni władcy Trawunii: Chwalimir i jego syn Tiszimir (Tugomir) Belicie podporządkowali sobie jednak Duklę. Przenieśli też ośrodek swego państwa z Trawunii do Dukli. Na Tiszimirze jednak prawdopodobnie wygasła dynastia Beliciów. Władzę w księstwie trebiniańsko-duklańskim przejęli duklańscy Predimirowicze[4]. Według Popa Duklanina Petrisław władał księstwem początkowo wspólnie z młodszymi braćmi Dragimirem i Mirosławem: Petrisław w Dukli, Dragimir w Trebinju, a Mirosław w Podgoriu. Po śmierci Mirosława, który utonął podczas burzy żeglując po Balcie, Petrisław objął również Podgorie. Data śmierci Petrisława nie jest znana. Został pochowany w kościele Matki Boskiej w Krajinie. Władzę w Dukli objął po nim jego jedyny syn Jan Włodzimierz[2].

Pop Duklanin, który w swojej kronice uważa wszystkich władców serbskich za potomków jednej dynastii Svevaldoviciów[5], podaje że Petrisław był synem Chwalimira i wnukiem Tiszimira[2].

W 1884 roku francuski bizantynolog Gustave Schlumberger odnalazł pieczęć należącą zapewne do Petrisława. Na pieczęci znajduje się grecki napis[6]:

+ΠΕΤΡ(Ο)Υ ΑΡΧΟΝΤΟΣ ΔΙΟΚΛ(Ε)ΙΑ(Σ) ΑΜΗΝ
+Piotra, archonta Dioklei. Amen.

Grecki napis na ołowianej pieczęci pochodzącej z IX lub X wieku podaje oprócz imienia władcy: Piotr, również jego tytuł: archont (tj. książę) Dioklei[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. T. Wasilewski: Historia Jugosławii. s. 508. Imienia Petrisław używa w swej Kronice Pop Duklanin (Latopis, r. XXXIV). Imię Piotr (Πετρος) zachowało się na greckiej pieczęci z IX lub X wieku
  2. a b c Ch. Cawley: Medieval Lands.
  3. Około 993 roku syn Petrisława Jan Włodzimierz zawarł przymierze z Bizancjum wymierzone przeciw Bułgarii. Petrisław musiał więc umrzeć przed tą datą T. Wasilewski: Historia Jugosławii. s. 67.
  4. T. Wasilewski: Historia Jugosławii. s. 67.
  5. T. Wasilewski: Historia Jugosławii. s. 74.
  6. Żelko Мilović, Sulo Мustafić: Knjiga o Baru. Bar: Inforamtivni centar Bar, 2001, s. 53.
  7. Słownik starożytności słowiańskich. T. 1. s. 432.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.