Petras Leonas

Petras Leonas
Ilustracja
Petras Leonas, 1907.
Data i miejsce urodzenia 16 listopada 1864
Preny
Data i miejsce śmierci 12 maja 1938
Kowno
Deputowany do II Dumy Państwowej Imperium Rosyjskiego
Okres od 20 lutego 1907
do 2 czerwca 1907

Petras Leonas (ur. 16 listopada 1864 w Leskawie koło Prenów, zm. 12 maja 1938 w Kownie) – litewski profesor prawa, sędzia i adwokat, minister sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych Republiki Litewskiej.

Ukończył gimnazjum w Mariampolu, by kontynuować naukę na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Moskiewskiego. Po roku zdecydował się na studiowanie prawa na tej samej uczelni, którą ukończył w 1889 roku.

W latach 1890-1893 pracował w sądzie rejonowym w Suwałkach, by w latach 1893-1905 podjąć pracę w sądach Taszkentu i Samarkandy. Angażował się w działalność polityczną – w 1907 roku wybrano go członkiem II Dumy z okręgu Suwałki z listy partii kadetów. Był autorem projektu autonomii Litwy w ramach imperium rosyjskiego.

W gabinecie Mykolasa Sleževičiusa pełnił funkcję ministra sprawiedliwości, później sprawował urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji. Od 1922 roku był czynny na Uniwersytecie Litewskim w Kownie, stanął na czele tamtejszego Wydziału Prawa.


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.