Peter Clemenza

Peter Clemenza – postać fikcyjna z serii Ojciec Chrzestny.

Clemenza odkąd go znamy był otyłym mężczyzną, lecz o pogodnym usposobieniu. Urodził się w roku 1887[a] W latach 20 wprowadził Vita Corleone w branżę kradzieży kieszonkowej. Był bardzo przywiązany do imigrantów z Włoch, gdyż sam był jednym z nich. Tym samym po zabójstwie Don Fanucciego stał się pierwszym caporegime rodziny Corleone. Był przywiązany do dzieci Vita, w szczególności do Santina, z którym ściśle współpracował oraz do Michaela, który wspomina w powieści, iż gdy był mały, Clemenza kupował mu cukierki. Jego podopiecznymi byli Paulie Gatto i Rocco Lampone. Paulie Gatto został później zabity za zdradę przez Rocco Lampone'a, który zajął miejsce Pauliego, a w przyszłości zajął miejsce Clemenzy jako caporegime. W czasie chrztu syna Connie Corleone i Carla Rizziego zamordował w windzie Victora Stracciego, dona wrogiej rodziny. Za życia Vita planował odłączenie się od rodziny i założenie własnej wraz z Tessiem, lecz swoje plany zrealizował sam, gdyż Tessio został zabity za zdradę. Przejął wówczas tereny rodziny Corleone w Nowym Yorku i odkupił dom Michaela. Szybko jednak popadł w konflikt z rywalizującą rodziną braci Rosato. Chociaż oficjalnie Clemenza zmarł na atak serca, jego następca Frank Pentangeli twierdzi, iż padł ofiarą rodziny Rosato.

W filmie Ojciec chrzestny jego postać odegrał Richard S. Castellano, a w filmie Ojciec chrzestny II młodego Clemenzę zagrał Bruno Kirby.

Zobacz też: Rodzina Corleone

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W 18. rozdziale powieści Powrót ojca chrzestnego wspomniany jest dokładnie jego wiek

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.