Pascal Clément

Pascal Clément
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 12 maja 1945
Boulogne-Billancourt
Minister sprawiedliwości Francji
Okres od 2 czerwca 2005
do 15 maja 2007
Przynależność polityczna UMP
Poprzednik Dominique Perben
Następca Rachida Dati

Pascal Clément (ur. 12 maja 1945 w Boulogne-Billancourt) – francuski polityk, były minister sprawiedliwości i strażnik pieczęci, parlamentarzysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował literaturę, prawo i filozofię. Absolwent Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu. Praktykował jako adwokat przy paryskim sądzie apelacyjnym.

Zaangażował się w działalność centrowej Unii na rzecz Demokracji Francuskiej. W 1977 został merem Saint-Marcel-de-Félines, zajmował to stanowisko nieprzerwanie do 2001. Od 1982 do 2008 był radnym departamentu Loary, początkowo jako wiceprzewodniczący, a od 1994 przewodniczący rady generalnej.

W 1978 po raz pierwszy został wybrany do Zgromadzenia Narodowego. Mandat poselski sprawował do 2005 z przerwą w latach 1993–1995, kiedy to w rządzie Édouarda Balladura pełnił funkcję wiceministra odpowiedzialnego za kontakty z niższą izbą francuskiego parlamentu.

W 2002 przeszedł z UDF do Unii na rzecz Ruchu Ludowego. W 2005 wszedł w skład rządu Dominique’a de Villepina jako minister sprawiedliwości i strażnik pieczęci. Urząd ten sprawował do 2007, powracając po kolejnych wyborach do pełnienia funkcji posła do Zgromadzenia Narodowego. W 2012 nie ubiegał się o poselską reelekcję.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.