Park Narodowy Etoszy

Park Narodowy Etoszy
ilustracja
park narodowy
Państwo  Namibia
Data utworzenia 1979
Powierzchnia 22270 km²
Plan Park Narodowy Etoszy
Położenie na mapie Namibii
Mapa lokalizacyjna Namibii
Park Narodowy Etoszy
Park Narodowy Etoszy
Ziemia18°56′42,94″S 15°51′01,87″E/-18,945260 15,850520
Wejście do parku

Park Narodowy Etoszy (ang. Etosha National Park) – park narodowy położony w Namibii, zajmuje powierzchnię 22270 km². Jeden z największych parków narodowych na świecie. Został ustanowiony jako rezerwat zwierzyny przez niemieckiego gubernatora von Lindenquista w 1907 roku. W czasach apartheidu, w 1967, władze kraju w ramach polityki obronnej został zmniejszony do mniej niż połowy swojego pierwotnego rozmiaru[1].

Sercem parku jest Etosha Pan – rozległa, pozbawiona roślinności, płaska depresja i solnisko o powierzchni 4760 km², które zajmuje niemal ¼ parku. Na północ i na zachód od Etoszy znajdują się inne pokłady soli lub gliny; część leży poza granicami parku[2]. Jednym z najciekawszych miejsc w parku jest oświetlony w nocy wodopój w rejonie Okakuejo, który w nocy odwiedzają słonie i inne zwierzęta.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Żyrafy w Parku Narodowym Etoszy

Występują tu 144 gatunki ssaków, takich jak słoń, nosorożec czarny i zebra Hartmanna[2]. Wśród drapieżników spotkać można lwa, geparda i lamparta. Przedstawicielami antylopantylopa eland, mała dikdik sawannowy[2] oraz oryks południowy, której wizerunek widnieje na emblemacie namibijskiej armii. Obficie występuje tu również ptactwo – ok. 340[2] gatunków, 110 gatunków gadów, 16 płazów i 1 gatunek ryby. Populacja żyraf w parku wynosi ok. 1500 osobników.

Awifauna[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy Etoszy od 2001 roku uznawany jest przez BirdLife International za ostoję ptaków IBA. Główne, ogromne solnisko ma duże znaczenie dla flamingów: karmazynowego (Phoenicopterus ruber) i małego (P. minor), które chętnie lęgną się w parku, gdy suma opadów przekracza 440 mm. W czasach historycznych odnotowywano nawet 1,1 mln flamingów gnieżdżących się w parku w ciągu roku (przy wyjątkowo obfitych deszczach). Poza flamingami na solnisku gnieżdżą się też pelikany różowe (Pelecanus onocrotalus) i sieweczki przylądkowe (Charadrius pallidus). Zarówno solnisko, jak i przyległe trawiaste obszary stanowią ważny punkt w wędrówce ptaków z palearktyki, m.in. żwirowców stepowych (Glareola nordmanni) oraz sieweczek długonogich (Charadrius asiaticus). Właśnie w Parku Narodowym Etoszy gniazduje jedyna lęgnąca się poza RPA populacja żurawi rajskich (Grus paradisea)[2].

Ogółem BirdLife International wymienia 19 gatunków, których występowania zaważyło na utworzeniu ostoi. Wśród nich jest jeden gatunek narażony na wyginięcie (żuraw rajski) oraz cztery bliskie zagrożenia – wspomniany już flaming mały, żwirowiec stepowy i sieweczka przylądkowa oraz zimujące w parku błotniaki stepowe (Circus macrourus). Pozostałe to gatunki najmniejszej troski; wśród nich są m.in. szponiastonóg namibijski (Pternistis hartlaubi), afrykanka niebieskorzytna (Poicephalus rueppellii), toko plamoskrzydły (Tockus monteiri), tymal gołolicy (Turdoides gymnogenys) oraz tkacz (Philetairus socius)[2].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W parku znajdują się trzy turystyczne obozy: Okaukuejo, Halali, Wanteli i Namutomi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Praca zbiorowa: Najpiękniejsze miejsca świata. Ożarów Mazowiecki: Wydawnictwo Olesiejuk, 2008, s. 390. ISBN 978-83-7512-852-9.
  2. a b c d e f NA004 Etosha National Park. BirdLife Data Zone. [dostęp 6 grudnia 2015].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.