Półwysep Arabski

Zdjęcie satelitarne Półwyspu Arabskiego
Półwysep Arabski według dwóch definicji: politycznej (ciemny żółty) i geograficznej (jasny żółty)

Półwysep Arabski (arab. جزيرة العرب Dżazirat al-Arab, dosłownie „wyspa Arabów”) – półwysep w Azji Południowo-Zachodniej, położony między Morzem Czerwonym, Morzem Arabskim i Zatoką Perską. Zajmuje powierzchnię 2,78 mln km², jest tym samym największym półwyspem świata.

Stanowi środkową, zasadniczą część płyty arabskiej. Składa się z tarczy arabskiej i monokliny arabskiej. Od Afryki oddzielony jest ryftem Morza Czerwonego. Blisko 95% jego obszaru to piaszczyste i kamieniste pustynie i półpustynieAr-Rab al-Chali, Wielki Nefud i Mały Nefud. Brak stałych rzek, występują natomiast rzeki epizodyczne oraz rozgałęzienia rzek okresowych. Występują niezwykle bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Poza przemysłem naftowym ludność zajmuje się także koczowniczą hodowlą, a w oazach uprawą palmy daktylowej, cytrusów, zbóż i kawy.

Na Półwyspie Arabskim leżą następujące państwa:

Największe miasta:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • E. Stupnicka: Zarys geologii regionalnej świata, Wyd. Geologiczne, Warszawa 1978

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.