Półwysep Antarktyczny

Półwysep Antarktyczny
Ilustracja
Zdjęcie satelitarne Półwyspu wiosną 2010
Terytorium  Antarktyka
Miejscowości Esperanza, O’Higgins
(stacje polarne)
Wysokość do 3239 m n.p.m.
Wydarzenia historyczne Odkrycia i badania Antarktyki
Położenie na mapie Antarktyki
Mapa lokalizacyjna Antarktyki
Półwysep Antarktyczny
Półwysep Antarktyczny
Ziemia69°30′S 65°00′W/-69,500000 -65,000000
Mapa
Mapa Półwyspu Antarktycznego z zaznaczonymi stacjami polarnymi
Lemaire Channel na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Antarktycznego

Półwysep Antarktyczny (ang. Antarctic Peninsula, hiszp. Península Antártica) – półwysep Antarktydy, położony w jej zachodniej części, na południe od Ameryki Południowej. Jest to najbardziej na północ wysunięta część Antarktydy (przylądek Prime Head na Trinity Peninsula) i jedna z niewielu części kontynentu, która wychodzi poza koło podbiegunowe południowe. Półwysep oblewają wody Oceanu Południowego, od wschodu – Morza Weddella, a od zachodu – Morza Bellingshausena. Jego długość wynosi 1300 km.

Na skałach występują mchy, porosty oraz 3 gatunki roślin zielnych. Latem u wybrzeży pojawiają się lamparty morskie. W 1974 roku na półwyspie działało 18 stacji badawczych[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Półwysep Antarktyczny to górzysty obszar z najwyższymi szczytami przekraczającymi 3000 m n.p.m., z których najwyższe są Mount Hope (3239 m n.p.m.) i Góra Jacksona (3184 m n.p.m.)[2]. Pod względem geologicznym jest on uznawany za kontynuację łańcucha górskiego Andów (Chile i Argentyna wysuwają to jako argument dla swoich roszczeń terytorialnych). Do jego wschodniego wybrzeża i części zachodniego przylegają lodowce szelfowe, z których największy jest Lodowiec Szelfowy Larsena. Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele wysp, po zachodniej stronie półwyspu układają się one mniej więcej równolegle do niego, tworząc archipelagi takie jak Szetlandy Południowe czy Archipelag Palmera, oddzielone od Półwyspu głębokimi cieśninami. Ze względu na położenie panuje na nim łagodniejszy klimat niż w pozostałych częściach kontynentu. Z tego powodu na Półwyspie Antarktycznym i pobliskich wyspach, znajduje się wiele stacji naukowo-badawczych.

Półwysep Antarktyczny ma kształt wydłużonej litery S, tworzą go dwie części o odmiennym ukształtowaniu. Północna część to Ziemia Grahama, rozciąga się ona od linii łączącej przylądki: Cape Jeremy i Cape Agassiz, do końca Półwyspu. Jest ona górzysta i wąska (generalnie poniżej 100 km szerokości), od wschodu przylega do niej duży Lodowiec Szelfowy Larsena, od zachodu cieśniny dzielą ją od licznych wysp. Nasada Półwyspu i jego południowa część to wyżynna Ziemia Palmera. Półwysep Antarktyczny ma tam szerokość powyżej 200 km; jej zachodnią część tworzy zlodowacony płaskowyż, podczas gdy łańcuch górski ciągnie się wzdłuż wschodniego wybrzeża. Od zachodu przylega do niej duża Wyspa Aleksandra, oddzielona zamarzniętą Cieśniną Jerzego VI. Zachodnie wybrzeża Ziemi Palmera nie są tak rozczłonkowane jak w innych częściach Półwyspu.

Historia i kwestie polityczne[edytuj | edytuj kod]

Półwysep został odkryty w latach 20. XIX wieku. Jego nazwa została przyjęta w 1964 przez amerykańską i brytyjską komisję ds. nazw geograficznych Antarktyki. Wcześniej Brytyjczycy używali nazwy Ziemia Grahama (Graham Land), a Amerykanie – Półwysep Palmera (Palmer Peninsula). Obecnie powszechnie przyjęta jest nazwa Półwysep Antarktyczny, a dwa starsze terminy odnoszą się do jego części. Chilijczycy, którzy roszczą sobie prawa do tego obszaru używają nazwy Ziemia O’Higginsa (Tierra de O’Higgins), na cześć chilijskiego bohatera narodowego Bernardo O’Higginsa. Natomiast Argentyńczycy, którzy uznają ten obszar za część tzw. Antarktydy Argentyńskiej używają najczęściej obecnej nazwy, zamiennie z nazwą Ziemia San Martína (Tierra de San Martín), na cześć José de San Martína. Półwysep jest również uznawany przez Brytyjczyków za część Brytyjskiego Terytorium Antarktycznego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Powszechna PWN. T. 1. A-F. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974, s. 102.
  2. New satellite imagery reveals new highest Antarctic Peninsula Mountain (ang.). British Antarctic Survey, 2017-12-11. [dostęp 2017-12-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.