Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego

Ogólne wprowadzenie do mszału rzymskiego – dokument zawierający zbiór podstawowych norm regulujących sposoby odprawiania mszy w zwyczajnej formie rytu rzymskiego w Kościele katolickim. Przedstawia zarówno zarys liturgii, jak i zasady dotyczące przygotowywania wnętrza kościoła oraz strojów liturgicznych.

Dekretem prymasa Polski z 12 grudnia 2003 przekazano do druku przekład polski nowego Ogólnego wprowadzenia do mszału rzymskiego. Przekład ten, przyjęty przez Konferencję Episkopatu Polski, został potwierdzony przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z dnia 6 listopada 2003. Przepisy zawarte w tym wprowadzeniu weszły w życie w Polsce od Popielca 25 lutego 2004.

Struktura dokumentu:

  1. Znaczenie i godność sprawowania Eucharystii
  2. Struktura mszy oraz jej elementy i części
  3. Funkcje i posługi we mszy
  4. Różne formy sprawowania mszy
  5. Urządzenie i wystrój kościoła do sprawowania Eucharystii
  6. Rzeczy potrzebne do sprawowania mszy
  7. Wybór mszy i jej części
  8. Msze i modlitwy okolicznościowe oraz msze za zmarłych
  9. Adaptacje zależne od kompetencji biskupów oraz konferencji Episkopatu© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.