Ośrodek Przetwarzania Informacji

Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „OPI”. Zobacz też: Opi – miejscowość i gmina we Włoszech.

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) – państwowy instytut badawczy nadzorowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jego zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.

OPI PIB prowadzi także badania dotyczące działalności instytucji naukowych, jednostek szkolnictwa wyższego oraz organizacji wspierających transfer technologii. OPI PIB pełni rolę Instytucji Pośredniczącej II (Instytucji Wdrażającej) w programach Innowacyjna Gospodarka oraz Infrastruktura i Środowisko. Jest również operatorem Polsko-Szwajcarskiego Programu Badawczego.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Gromadzenie i udostępnianie danych[edytuj | edytuj kod]

 • Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy prowadzi od 1991 r. serwis o nazwie „Baza Wiedzy o Nauce Polskiej (BWNP) – Nauka w Polsce”. Znajdują się w niej informacje dotyczące ludzi nauki, instytucji naukowych, prac naukowych, konferencjach naukowych, targach i wystawach oraz projektach i aparaturze badawczej. Baza jest udostępniana bezpłatnie w internecie[1].
 • System informacji o szkolnictwie wyższym POL-on” – zintegrowany system informacji o nauce i szkolnictwie wyższym, który wspiera pracę departamentów resortu nauki, a także Głównego Urzędu Statystycznego i Polskiej Akademii Nauk. W POL-on gromadzone są dane o wszystkich polskich jednostkach naukowych, do których publiczny dostęp wynika z ustaw i rozporządzeń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (rejestry szkół wyższych, informacje o kierunkach i profilach kształcenia, zebrane dane liczbowe dotyczące studentów, pracowników naukowych etc.). W systemie są zbierane także informacje o laboratoriach i aparaturze badawczej polskich uczelni, zbiorach bibliotecznych, przeprowadzanych inwestycjach, projektach naukowych, publikacjach, patentach. Znaleźć tu można również wskaźniki oceny uczelni. Do części systemu dostęp mają jedynie pracownicy administracji publicznej[2].
 • „System Wspomagania Wyboru Recenzentów (SSSR)” – baza ludzi nauki pełniących rolę recenzentów. System generuje ranking jakościowy osób najlepiej nadających się do oceny artykułów i wniosków o dofinansowania badań naukowych[3].
 • „Baza aparatury badawczej” – zawiera informacje o zasobach badawczych polskich ośrodków naukowych[4]
 • „Obsługa strumieni finansowania (OSF)” – system work flow do obsługi wniosków o dofinansowanie projektów badawczych. System OSF przeznaczony jest do rejestrowania i obsługi wniosków o finansowanie nauki wpływających do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju[5].

Badania[edytuj | edytuj kod]

OPI PIB prowadzi badania i analizy statystyczne dotyczące sektora B + R, zarządzania, ekonomii i socjologii nauki oraz ocenę polityk, badań naukowych i projektów – od metodologii, przez realizację, po sporządzenie raportu końcowego. W OPI PIB prowadzone są badania dotyczące interakcji użytkownika z systemami komputerowymi i internetowymi oraz sposobu, w jaki nowe media kształtują społeczeństwo i wpływają na biznes[6].

Laboratoria OPI PIB[7]
 • Laboratorium Analiz Statystycznych i Ewaluacji – monitoruje zmiany polityki innowacyjnej w kraju, prowadzi porównania statystyczne oraz ocenę projektów i programów badawczych. Bada obszar zarządzania pracami B+R.
 • Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych – opracowuje systemy informatyczne, które mają zwiększać konkurencyjność oraz funkcjonalność instytucji i przedsiębiorstw. Projektuje i wdraża oprogramowanie, które może być wykorzystywane przez firmy i instytucje publiczne. Tworzy „inteligentne algorytmy”, narzędzia pozwalające w zautomatyzowany sposób odnajdywać w internecie interesujące użytkownika informacje oraz takie, które gromadzą i systematyzują duże zbiory danych.
 • Laboratorium Interaktywnych Technologii – projektuje nowe sposoby współdziałania człowieka z komputerem. Badania opierają się na łączeniu różnych dziedzin: informatyki, socjologii, psychologii, neuronauki, statystyki, projektowania zorientowanego na użytkownika. Laboratorium analizuje zjawiska związane z indywidualną interakcją człowieka z komputerem, a także społeczny kontekst tej interakcji. Uwzględniany jest wpływ psychologii poznawczej i czynników emocjonalnych na skuteczne użytkowanie technologii.
 • Laboratorium Systemów Biznesowych – w Laboratorium powstał system obsługi strumieni finansowania (OSF) typu work flow (przepływu pracy), który jednocześnie pełni funkcję generatora wniosków; OSF rejestruje i obsługuje wnioski o dofinansowanie nauki wpływające do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
 • Laboratorium Inżynierii Lingwistycznej – buduje narzędzia do odkrywania wiedzy z danych tekstowych oraz gromadzi, przetwarza i wyszukuje informacje zapisane w postaci tekstów w języku naturalnym.

Działalność wydawnicza[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze publikacje[8]:

 • Jak ewaluować i monitorować efekty projektów sektora B+R i szkolnictwa wyższego?
 • Zarządzanie projektami badawczo-rozwojowymi w sektora nauki
 • Zarządzanie projektami badawczo-rozwojowymi w sektorze przemysłu
 • Rola akademickich ośrodków innowacji w transferze technologii
 • Portal poświęcony sztucznej inteligencji[9]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Nauka Polska (pol.). Ośrodek Przetwarzania Informacji. [dostęp 2013-09-20].
 2. POL-on – system informacji o szkolnictwie wyższym. Ośrodek Przetwarzania Informacji. [dostęp 2013-09-20].
 3. System wspomagania wyboru recenzentów (pol.). Ośrodek Przetwarzania Informacji. [dostęp 2013-09-20].
 4. Baza aparatury badawczej (pol.). Ośrodek Przetwarzania Informacji. [dostęp 2017-02-12].
 5. Środki budżetowe. Obsługa strumieni finansowania (pol.). Ośrodek Przetwarzania Informacji. [dostęp 2017-02-12].
 6. Badania (pol.). Ośrodek Przetwarzania Informacji. [dostęp 2013-09-20].
 7. Laboratoria Badawcze (pol.). Ośrodek Przetwarzania Informacji. [dostęp 2013-09-20].
 8. Wydawnictwa (pol.). Ośrodek Przetwarzania Informacji. [dostęp 2013-09-20].
 9. Sztuczna Inteligencja [dostęp 2019-06-25] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.