Ośrodek Kultury im. Norwida

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie
Ilustracja
Państwo  Polska
Data założenia 1955
Dziedzina Instytucja kultury
Adres Kraków, os. Górali 5
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie
Ziemia50°04′46″N 20°02′10″E/50,079444 20,036111
Strona internetowa

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie – miejska instytucja kultury o sześćdziesięcioletniej tradycji. Działa na terenie Nowej Huty i na rzecz dzielnicy. Skupia się przede wszystkim na realizacji programów edukacyjnych, artystycznych, społeczno-kulturalnych i proekologicznych skierowanych do społeczności lokalnej Nowej Huty oraz Miasta Krakowa. W strukturach OKN znajdują się Kino Studyjne Sfinks, które jest producentem Nowohuckiej Kroniki Filmowej, ARTzona, Klub Kuźnia, Dział Animacji i Promocji Kultury, Pracownia Animacji Ekologicznej, Pracownia Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty oraz dwie biblioteki i cztery galerie.

Misja[edytuj | edytuj kod]

Poprzez nasze działania chcemy umacniać więź mieszkańców Nowej Huty z miejscem, w którym żyją.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Wychodząc naprzeciw potrzebom Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida włącza się w procesy związane z rewitalizacją, wzmocnieniem potencjału społecznego i rozwojem środowiska lokalnego. Jest uczestnikiem procesów i dyskusji związanych z Lokalnym Programem Rewitalizacji Krakowa. Współpracuje z instytucjami, organizacjami oraz podmiotami środowiska lokalnego. Będąc producentem Nowohuckiej Kroniki Filmowej dokumentuje historię dzielnicy i jednocześnie za pośrednictwem TVP 3 promuje w Małopolsce najciekawsze nowohuckie projekty i inicjatywy. Prowadzi również działalność szkoleniową skierowaną do osób 55+. W latach 2004-2008 OKN, stojąc na czele Partnerstwa Inicjatyw Nowohuckich, był wnioskodawcą i liderem projektu „Nowa Huta - Nowa Szansa”, realizowanego metodą partnerską w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Znaczącym efektem tego projektu jest jeden z ulubionych celów wycieczek Krakowian i Małopolan - Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, który powstał w ramach projektu dzięki staraniom OKN, a następnie, po oddaniu do użytkowania, został przekazany pod zarząd Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Od kwietnia 2011 r. do marca 2014 r. realizowany był z kolei międzynarodowy projekt "ReNewTown. New post-socialist city: Competitive and Attractive". Działania projektowe OKN związane były z rewitalizacją budynku Sali Tańca OKN i przekształceniem jej w przestrzeń działań społeczno-kulturalnych - ARTzonę.

Od 16 października 2018 r. w ramach działalności Ośrodka funkcjonuje Galeria Huta Sztuki.

Działy[edytuj | edytuj kod]

  • Animacja i Promocja Kultury (os. Górali 5)
  • Biblioteka Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5)
  • Kino Studyjne Sfinks (os. Górali 5)
  • Klub Kuźnia (os. Złotego Wieku 14)
  • Biblioteka Klubu Kuźnia OKN (os. Złotego Wieku 14)
  • ARTzona (os. Górali 4)
  • Galeria Huta Sztuki (os. Górali 5)

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia placówki założonej przez Związki Zawodowe Hutników sięga początków lat 50. XX wieku, o czym świadczy pierwszy wpis do księgi inwentarzowej Biblioteki OKN (2 grudnia 1950 r.), a także inne działania takie jak występy Hutniczej Orkiestry Dętej w 1952 r. Za oficjalną datę powstania instytucji przyjęto jednak 1955 rok. W 1957 r. główną siedzibą Ośrodka Kultury została część budynku w os. Górali 5, zaadaptowana z pomieszczeń hotelowych.

W roku 1983 nastąpiła istotna reorganizacja Ośrodka Kultury Huty im. Lenina, związana z przekazaniem części dorobku artystycznego wraz z kadrą instruktorów i animatorów kultury do nowo otwartego Nowohuckiego Centrum Kultury, dając podstawę do jego optymalnego rozwoju. W 1987 roku placówka została oceniona jako najlepszy Zakładowy Dom Kultury w kraju, zdobywając I miejsce i Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za nowatorską koncepcję programową.

W latach 1955-1990 Ośrodek Kultury funkcjonował jako Zakładowy Dom Kultury Huty im. Lenina, natomiast w latach 1990-1994 jako Zakładowy Dom Kultury Huty im. T. Sendzimira. W roku 1994, po trzyletnich staraniach, przy akceptacji i poparciu wielu sił społecznych, politycznych i administracyjnych, koncepcja wypracowana przez animatorów kultury przekazania miastu Ośrodka Kultury HTS, zyskała poparcie władz Krakowa.

Od 1 stycznia 1995 r. Ośrodek Kultury rozpoczął kolejny etap w swojej historii, kontynuując działalność w strukturze miejskich instytucji kultury. Zyskał też nowego patrona: Cypriana Kamila Norwida – poetę, myśliciela, SZTUKMISTRZA. Przez 3 lata finansowanie działalności Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida odbywało się solidarnie, po połowie pomiędzy Gminą i Hutą im. T. Sendzimira, co było precedensowym rozwiązaniem w skali kraju (tzw. partnerstwo publiczno-prywatne).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.