Nicolas Catinat

Catinat.jpg

Nicolas de Catinat de La Fauconnerie (ur. 1 września 1637 w Paryżu, zm. 22 lutego 1712 w Saint-Gratien) – marszałek Francji w epoce Ludwika XIV.

W 1660 wstąpił do ekskluzywnego pułku gwardii królewskich (Gardes Françaises) i wyróżnił się podczas oblężenia Lille w 1667. W 1677 został komendantem twierdzy w Dunkierce, w 1680 uzyskał rangę generała brygady (maréchal de camp), a w 1688 awansowany został na generała porucznika. Z sukcesami uczestniczył w kampaniach we Flandrii podczas francuskiej wojny z koalicją (1676-1678), następnie zwalczał waldensów (1686), a po udziale w oblężeniu Philippsburga na początku wojny palatynackiej, został mianowany naczelnym wodzem wojsk francuskich na południowym teatrze wojny. W 1690 najechał Sabaudię, a w 1691 zdobył Niceę i Carmagnolę. Dwukrotnie pokonał siły sabaudzkiego księcia Wiktora Amadeusza II: najpierw w bitwie pod Staffardą, a następnie odnosząc zwycięstwo pod Marsaglią[1].

W 1696 skłonił władcę Sabaudii do zawarcia sojuszu z Francją. W 1693 otrzymał buławę marszałka Francji. Na początku hiszpańskiej wojny sukcesyjnej dowodził operacjami w północnych Włoszech, będąc jednak ograniczony w działaniach zarówno instrukcjami dworu, jak i słabością przydzielonych mu sił. W czerwcu 1701 został pobity przez wojska cesarskie ks. Eugeniusza Sabaudzkiego i zmuszony do odwrotu spod Carpi. Po tej porażce zastąpił go książę de Villeroi, którego komendzie podlegał już w bitwie pod Chiari.

Pośmiertnie zbiór jego wspomnień wraz korespondencją opublikowano w 1819 (Mémoires et correspondances du maréchal de Catinat).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Józef Gierowski: Historia Włoch. Wrocław: Ossolineum, 1986, s. 298.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.