Neil Jordan

Neil Jordan
Ilustracja
Neil Jordan
Prawdziwe imię i nazwisko Neil Patrick Jordan
Data i miejsce urodzenia 25 lutego 1950
Sligo
Zawód reżyser, scenarzysta, pisarz
Strona internetowa

Neil Jordan (ur. 25 lutego 1950 w Sligo) – irlandzki reżyser i scenarzysta filmowy, powieściopisarz i autor opowiadań. Laureat Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jako pisarz debiutował latach 70. XX wieku, jest autorem opowiadań i kilku powieści. Karierę filmową zaczynał jako konsultant Johna Boormana przy realizacji Excalibura, filmu o Rycerzach Okrągłego Stołu. Samodzielnie debiutował rok później – napisał scenariusz i wyreżyserował Angel. Główną rolę w filmie zagrał Stephen Rea, który później wystąpił także w innych dziełach reżysera, stając się jego ulubionym aktorem. Jordan realizuje filmy tematycznie i produkcyjnie związane z jego ojczyzną, jednak równie chętnie pracuje w Stanach Zjednoczonych.

Uznanie przyniosła mu Gra pozorów z 1992. Bohaterem filmu jest bojownik IRA (Rea), który z poczucia winy za śmierć angielskiego żołnierza wikła się w skomplikowany związek uczuciowy z jego kochankiem, młodym transwestytą. Film zdobył szereg nagród i nominacji do prestiżowych nagród, a Jordanowi przyniósł w 1993 Oscara za scenariusz.

Następny swój film Irlandczyk zrealizował w Hollywood. Horror Wywiad z wampirem został nakręcony w gwiazdorskiej obsadzie na podstawie powieści Anne Rice o tym samym tytule.

W kolejnych dwóch filmach Jordan wraca do Irlandii. W koprodukcji irlandzko-amerykańsko-brytyjskiej powstał biograficzny Michael Collins – jego bohaterem jest autentyczny przywódca IRA z czasów Wolnego Państwa Irlandzkiego. Film zdobył Złotego Lwa na 53. MFF w Wenecji[1]. Z kolei Chłopak rzeźnika jest przerysowanym obrazem dorastania w Irlandii w latach 60.

W 2002 zrealizował Podwójny blef, będący remakem czarnego kryminału Bob le flambeur Jean-Pierre Melville’a z połowy lata 50. XX wieku.

Neil Jordan jest członkiem Aosdána, irlandzkiego stowarzyszenia grupującego wybitnych twórców. Zasiadał w jury konkursu głównego na 49. MFF w Wenecji (1992).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Producent[edytuj | edytuj kod]

Twórczość literacka[edytuj | edytuj kod]

  • Night in Tunisia (1976, zbiór opowiadań)
  • The Past (1980, powieść)
  • The Dream of a Beast (1983, powieść)
  • Sunrise with Sea Monster (1994, powieść)
  • Shade (2005, powieść)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.