Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

Ten artykuł dotyczy muzeum. Zobacz też: Feliks Jasieński.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Adres ul. Marii Konopnickiej 26
30-302 Kraków
Data założenia 1 września 2007
Dyrektor Bogna Dziechciaruk-Maj
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
Ziemia50°03′02,85″N 19°55′53,46″E/50,050792 19,931517
Strona internetowa
Widok od strony Wisły

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” (w latach 1994–2007 Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”) – muzeum w Krakowie założone w 1994 roku, narodowa instytucja kultury[1], wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 118) w 2013 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1920 roku krytyk, pisarz i kolekcjoner Feliks Jasieński przekazał krakowskiemu Muzeum Narodowemu swoje zbiory przedmiotów związanych z Japonią (w tym dzieła malarzy japońskich). Po śmierci kolekcjonera (1929) zbiory nie były wystawiane (czego powodem był m.in. brak miejsca, kolekcja liczyła ponad 6500 przedmiotów), z wyjątkiem wystawy w krakowskich Sukiennicach w 1944 roku. Wystawę tę zobaczył wówczas 19-letni Andrzej Wajda, który zafascynował się tą sztuką.

W 1987 roku, prawie pół wieku po tamtej wystawie, Andrzej Wajda odebrał nagrodę filmową Kioto. Postanowił całą sumę przeznaczyć na wybudowanie w Krakowie budynku, w którym można by umieścić zbiory Feliksa Jasieńskiego.

W realizacji tego planu Andrzeja Wajdę wsparły władze Krakowa oraz rząd Japonii (pomoc ambasadora Nagao Hyōdo). Do powstania muzeum przyczynili się także przyjaciele reżysera z Fundacji Kyoto-Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. Około miliona dolarów przekazał na budowę centrum Związek Zawodowy Kolei Wschodniej Japonii (z przewodniczącym Akirą Matsuzakim).

Projekt koncepcyjny wykonał i podarował Fundacji Kyoto-Kraków znany, japoński architekt Arata Isozaki. Z biurem Isozakiego po stronie polskiej współpracował architekt Krzysztof Ingarden i JET Atelier. Jest to bardzo nowoczesny obiekt, odwołujący się jednak do dawnej sztuki japońskiej. W centrum znajdują się sale wystawowe oraz konferencyjne. Oprócz stałej ekspozycji organizowane są także wystawy czasowe (związane ze sztuką, kulturą i techniką japońską). Ponadto instytucja prowadzi kursy parzenia herbaty, układania kwiatów (ikebana) oraz kursy języka japońskiego. Centrum jest siedzibą Ogólnopolskiego Klubu Bonsai.

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie zostało otwarte 30 listopada 1994 roku.

W 1997 roku Centrum Manggha otrzymało Nagrodę Specjalną Fundacji Japońskiej.

11 lipca 2002 roku cesarz Akihito wraz z małżonką Michiko odwiedzili Mangghę. Na specjalne życzenie cesarza zorganizowana została wystawa drzeworytów dziewiętnastowiecznego artysty japońskiego Hiroshige Utagawy. Para cesarska ofiarowała Centrum sprzęt audiowizualny, który wykorzystywany jest w szkole języka japońskiego.

Od 1 grudnia 2004 roku Centrum Manggha jest samodzielną instytucją kultury. Do tego czasu była oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

W 2006 roku zostało wybrane jako jedna z 20 najciekawszych realizacji architektonicznych w Polsce po 1989 roku w konkursie „Polska. Ikony architektury”.

Status prawny[edytuj | edytuj kod]

Centrum działa w oparciu o ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej[2] oraz Statut Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA[3]. Zgodnie ze statutem Centrum jest państwową instytucją kultury posiadającą osobowość prawną, której organizatorem jest Minister Kultury. Nadzór nad Muzeum sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Manggha wywodzi się bezpośrednio od pseudonimu Feliksa Jasieńskiego, którego kolekcja stanowiła impuls dla powstania muzeum[4]. Pseudonim ten nawiązuje z kolei do zbioru drzeworytów japońskiego artysty Hokusaia pod takim właśnie tytułem (jap. 漫画, we współczesnej transkrypcji: Manga)[4]. Obecnie wyraz ten ma poza Japonią nieco inne znaczenie i odnosi się do japońskich komiksów. Twórczość Hokusaia stanowi tylko niewielką część aktualnej kolekcji muzeum[5].

Instytucja została otwarta w 1994 roku jako Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”[4], zaś w 2007 decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała status muzeum i zmieniła oficjalną nazwę na Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”[5]. Feliks Jasieński uznawany jest za patrona muzeum[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

1
2
3
Muzeum Manggha

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Muzea. mkidn.gov.pl. [dostęp 2011-11-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-03)].
  2. Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2020 r. poz. 194)
  3. Statut Muzeum. manggha.krakow.pl. [dostęp 2011-11-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-10)].
  4. a b c Historia. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. [dostęp 2019-05-01].
  5. a b Kolekcja. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. [dostęp 2019-05-01].
  6. Nasz patron. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. [dostęp 2019-05-01].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.