Mural Silva Rerum

Mural Silva Rerum

Mural Silva Rerum – wielki mural przedstawiający historię Krakowa od czasów najdawniejszych po współczesność, powstały z okazji 750-lecia lokacji Krakowa. Namalowany został na murze oporowym Wzgórza Lasoty przy al. Powstańców Śląskich, w pobliżu stacji kolejowej Kraków Krzemionki. W maju 2007 roku był prawdopodobnie największym na świecie muralem historycznym (5 m wysokości i 90 m długości).

Pomysł zgłoszony został w konkursie na imprezy jubileuszowe przez agencję Zooteka. Projekt graficzny muralu, opracowany przez Jerzego Rojkowskiego (artystę – wówczas studenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie) z udziałem merytorycznym Artura L. Zakrzewskiego i Tomasza Kubika (Zooteka) oraz historyków krakowskich, został zatwierdzony przez Radę Programową Obchodów Jubileuszu 750-lecia Lokacji Krakowa oraz zaopiniowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Mural powstał na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa, które było rezultatem wygrania konkursu na imprezy jubileuszowe.

Powstanie muralu[edytuj | edytuj kod]

W swoim założeniu mural był sposobem zagospodarowania ściany muru oporowego przy al. Powstańców Śląskich. Prace rozpoczęły się 7 maja 2007 roku, a uroczyste otwarcie odbyło się na Kopcu Krakusa 8 czerwca 2007, w ramach kulminacyjnych wydarzeń jubileuszowych.

Farbę położyli czołowi artyści gatunku: Dean, Malik, Turbos, Mehes, Forin, Impas2000, Cybe, Szejn, Nawer, Cejn, Mck, Maze, Noude, Merazster.

Nazwa muralu "Silva Rerum" nie była przypadkowa, odwołuje się ona do starej tradycji przekazywania wiedzy. Niegdyś w Polsce gromadzono w specjalnych skrzyniach dokumenty i archiwalia, stanowiące cenne źródło informacji. Skrzynie takie nazywano "silva rerum". Historia, jaką twórcy przedstawili za pomocą graffiti, ma być w zamierzeniu taką właśnie kapsułą czasu, w której udało się zawrzeć ponad 1000 lat dziejów Krakowa.

Wczesne średniowiecze
Późne średniowiecze
Smok wawelski
XVI wiek
XX wiek
XVII-XIX wiekBibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.