Multiinstrumentalista

Multiinstrumentalistamuzyk, który w stopniu bardzo dobrym opanował grę na więcej niż jednym instrumencie muzycznym.

Muzyka poważna[edytuj | edytuj kod]

Muzyka napisana na orkiestrę symfoniczną zwykle wymaga od perkusistów grę na wielu instrumentach w czasie trwania jednego utworu (np. kotły, talerze, werbel, wibrafon, ksylofon i in.). Orkiestry często, ale nie zawsze, posiadają multiinstrumentalistów w sekcji instrumentów dętych drewnianych. Typowy przykład to flecista, który bardzo często zamienia w trakcie utworu instrument na flet piccolo, kiedy jest to zapisane w partyturze. Podobnie oboista, który zamienia instrument na rożek angielski, klarnecista, który gra również na klarnecie basowym lub klarnecie Es, fagocista na kontrafagocie. Na czeleście zwykli grać pianiści, choć jest to instrument perkusyjny.

Jazz, współczesność[edytuj | edytuj kod]

Wielu profesjonalnych muzyków w tym gatunku jest też multiinstrumentalistami. Np. saksofoniści, którzy potrafią grać na saksofonie sopranowym, altowym, tenorowym, barytonowym lub nawet flecie czy klarnecie. Przykłady to światowe nazwiska takie jak: John Coltrane, Wayne Shorter, Eric Dolphy, Herbie Mann, James Morrison, Don Burrows i Mark Taylor. Wielu gitarzystów potrafi również w stopniu biegłym grać na gitarze basowej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.