Miranda Richardson

Miranda Richardson
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 marca 1958
Southport Wielka Brytania

Miranda Jane Richardson (ur. 3 marca 1958 w Southport, Wielka Brytania) – angielska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest młodszą córką Williama Alana Richardsona i Marian Georgina Townsend. Ma starszą siostrę Leslie (ur. 1949). Rozmyślała o zawodzie weterynarza. W 1975 roku ukończyła szkołę średnią dla dziewcząt w Southport, gdzie ujawniła swój talent aktorski występując w szkolnych przedstawieniach. Studiowała dramat w Bristol Old Vic Theatre School. W 1979 pełniła funkcję asystentki scenicznego menadżera w Library Theatre w Manchesterze. Dwa lata później, w 1981 roku związała się z Queens Theatre w Londynie. Na dużym ekranie po raz pierwszy wystąpiła w dramacie Niewinny (The Innocent, 1985) u boku Liama Neesona. Zebrała potem znakomite recenzje za rolę kelnerki Ruth Ellis w nocnym klubie, ostatniej kobiety w Wielkiej Brytanii skazanej na karę śmierci w biograficznym dramacie kryminalnym Mike’a Newella Taniec z nieznajomym (Dance with a Stranger, 1985) z Rupertem Everettem. Kreacja pani Victory, opiekującej się w czasie II wojny światowej młodym chłopcem w ekranizacji powieści Jamesa G. Ballarda Imperium Słońca (Empire of the Sun, 1987) w reżyserii Stevena Spielberga głęboko zapadła w pamięci widzów.

Zagrała postać królowej Elżbiety I w serialu komediowym BBC Czarna Żmija 2 (Blackadder II, 1986) z Rowanem Atkinsonem. Rola Ingrid Fleming, zdradzanej żony brytyjskiego polityka w melodramacie Skaza, 1992 u boku Jeremy’ego Ironsa i Juliette Binoche przyniosła jej nagrodę nowojorskich i londyńskich krytyków i Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) oraz nominację do nagrody Oscara i Złotego Globu. Za kreację Rose Arbuthnot w dramacie o miłości i przemijaniu Mike’a Newella Czarowny kwiecień (Enchanted April, 1992) oraz postać amerykańskiej dziennikarki Charlie Maguire w telewizyjnym dramacie wojennym sci-fi HBO Vaterland – Tajemnica III Rzeszy (Fatherland, 1994) odebrała nagrodę Złotego Globu. Kolejnym sukcesem była postać terrorystki z IRA zaślepionej własnymi potrzebami erotycznymi w zaskakującym melodramacie Neila Jordana Gra pozorów (The Crying Game, 1993). Za rolę chorej psychicznie żony wielkiego poety angielskiego (Willem Dafoe), która swe życie zakończyła w domu wariatów w biograficznym dramacie Tom i Viv (Tom & Viv, 1994) była ponownie nominowana do nagrody Oscara i Złotego Globu. Zapamiętana została przez najmłodszych telewidzów w roli złej królowej Elspeth i okrutnej macochy tytułowej bohaterki w telewizyjnej adaptacji baśni Hallmark/ABC Królewna Śnieżka (Snow White, 2001).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.