Mike Leigh

Mike Leigh
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 20 lutego 1943
Salford
Zawód reżyser
scenarzysta
producent filmowy
Współmałżonek Alison Steadman
(1973-2001)
Lata aktywności od 1963

Mike Leigh (ur. 20 lutego 1943 w Salford) – brytyjski reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny oraz autor scenariuszy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wychowywał się w rodzinie żydowskiej (rodzice zmienili oryginalne nazwisko „Lieberman” przed jego narodzinami). Ojciec był lekarzem w robotniczej miejscowości Salford w pobliżu Manchesteru.

Nakręcił wiele filmów, podejmując w nich zwykle „przyziemną” tematykę społeczną. Często określany jest również mianem naturalisty, gdyż nie unika drastycznych tematów i sposobów prezentacji. Akcja jego filmów toczy się przeważnie w Londynie.

Zadebiutował w 1972 filmem Ponure chwile, po czym kolejne siedemnaście lat poświęcił głównie twórczości teatralnej oraz telewizyjnej. Powrócił do kina w 1988, odnosząc międzynarodowy sukces i zdobywając przychylne opinie krytyki obrazem Wysokie aspiracje.

Laureat licznych nagród na europejskich festiwalach filmowych, m.in. nagrody dla najlepszego reżysera na 46. MFF w Cannes za film Nadzy (1993) oraz Złotej Palmy na 49. MFF w Cannes za Sekrety i kłamstwa (1996). W 2004 zdobył Złotego Lwa na 61. MFF w Wenecji za film Vera Drake, który został później trzykrotnie nominowany do Oscara (za najlepszy scenariusz, reżyserię i główną rolę kobiecą).

Wczesne sztuki, np. Orzechy w maju czy Przyjęcie Abigail miały raczej charakter nieco ponurej satyry na obyczaje klasy średniej, podczas gdy filmy z późniejszego okresu np. Nadzy i Vera Drake mają poważniejszy i brutalniejszy charakter, a koncentrują się bardziej na przedstawieniu klasy robotniczej. Cała twórczość Mike’a Leigha cechuje się jednak w sposób wyraźny realizmem i nastawieniem humanistycznym.

Zasiadał w jury konkursu głównego na 50. MFF w Cannes (1997). Przewodniczył obradom jury na 62. MFF w Berlinie (2012).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyser[edytuj | edytuj kod]

Scenarzysta[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.