Michel Piccoli

Michel Piccoli
Ilustracja
Michel Piccoli podczas Festiwalu w Cannes w 2013
Imię i nazwisko Jacques Daniel Michel Piccoli
Data i miejsce urodzenia 27 grudnia 1925
Paryż
Lata aktywności od 1945
Faksymile

Michel Piccoli, właśc. Jacques Daniel Michel Piccoli (ur. 27 grudnia 1925 w Paryżu) – francuski aktor filmowy.

Syn włoskich imigrantów; jego matka była pianistką, a ojciec skrzypkiem. Był czterokrotnie żonaty: dwukrotnie z Éléonore Hirt, potem, przez jedenaście lat, z piosenkarką Juliette Gréco i Ludivine Cler. Z pierwszego małżeństwa ma córkę Annę-Cordélię[1].

Swój debiut filmowy zaliczył w roku 1944. Grywał u znanych reżyserów, zazwyczaj jednak były to małe role, jak na przykład występ w filmie La Mort en ce jardin (1956) u Luisa Buñuela, czy rola Michela w Wielkim żarciu (1973) Włocha Marca Ferreriego. Jego pierwszą główną rolą była postać pisarza w Pogardzie (1963) Jeana-Luca Godarda. Pod koniec lat 60. XX wieku był głównym partnerem filmowym Romy Schneider; zagrał razem z nią w jej ostatnim filmie Nieznajoma z Sans-Souci w 1982 roku.

W 1980 roku wyróżniony został na festiwalu w Cannes nagrodą dla najlepszego aktora za rolę w filmie Skok w pustkę (wł. Salto nel vuoto, reż. Marco Bellocchio), a w 1982 Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie za występ w Dziwnej sprawie (fr. Une étrange affaire, reż. Pierre Granier-Deferre). W 1999 był także członkiem jury na festiwalu w Cannes.

Piccoli (Cannes, 2000)

Piccoli jest aktywny politycznie na lewicy[2], będąc przeciwnikiem Frontu Narodowego[3]. W 2002 roku poparł w kampanii wyborczej Lionela Jospina. Utrzymywał przyjacielskie stosunki z Simone Signoret, Yves’em Montandem, Jeanem-Paulem Sartre’em i Simone de Beauvoir.

W 2011 zagrał główną rolę kardynała Melville’a wybranego papieżem w filmie Habemus Papam: mamy papieża reżyserowanym przez Nanniego Morettiego. Rola ta przyniosła mu nagrodę David di Donatello w kategorii najlepszy aktor[4].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michel Piccoli (ang.). memim.com. [dostęp 2015-04-03].
  2. Biographie de Michel Piccoli (fr.). commeaucinema.com. [dostęp 2015-04-03].
  3. Michel Piccoli (fr.). lci.tf1.fr. [dostęp 2015-04-03].
  4. Michel Piccoli, Il Piccoli grande uomo (wł.). mymovies.it. [dostęp 2015-04-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.