Melvin Calvin

Melvin Calvin

Melvin Ellis Calvin (ur. 8 kwietnia 1911 w Saint Paul, zm. 8 stycznia 1997 w Berkeley) – amerykański fizykochemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w roku 1961 za odkrycie tzw. szlaku fotosyntetycznego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem żydowskich emigrantów z Rosji. Od 1947 roku profesor chemii fizycznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Członek The Royal Society, Narodowej Akademii Nauk USA w Waszyngtonie, Amerykańskiej Akademii Umiejętności w Bostonie.

Profesor Calvin – specjalista w zakresie chemii organicznej, katalizy, struktur cząsteczkowych, prowadził badania dotyczące reakcji chemicznych węgla związanych z procesem fotosyntezy. Stosując radioaktywny węgiel-14 w CO2, zidentyfikował poszczególne etapy tzw. ciemnej fazy fotosyntezy, zwanej obecnie cyklem Calvina. W 1955 roku wyjaśnił szereg reakcji chemicznych związanych z fotosyntezą w roślinach, za które w 1961 roku otrzymał Nagrodę Nobla za prace nad fotosyntezą.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • M.Calvin, J.A. Bassham, Udział węgla w fotosyntezie (1957, wyd. pol. 1962)
  • M.Calvin, J.A. Bassham, Fotosynteza związków węgla (1962, wyd. pol. 1964)
  • M.Calvin, Chemical Evolution (1969).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.