Mel Gibson

Mel Gibson
Ilustracja
Mel Gibson (2016)
Imię i nazwisko Mel Columcille Gerard Gibson
Data i miejsce urodzenia 3 stycznia 1956
Peekskill
Zawód aktor, reżyser, producent filmowy
Współmałżonek Robyn Moore Gibson
Lata aktywności od 1976
Odznaczenia
Order Australii (cywilny)
podpis
Mel Gibson na Festiwalu Filmowym w Cannes, 2011

Mel Columcille Gerard Gibson (ur. 3 stycznia 1956 w Peekskill) – australijsko-amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młode lata[edytuj | edytuj kod]

Gibson jest obywatelem amerykańskim, ale większość dzieciństwa i młodości spędził w Australii. Ojciec Mela, Hutton Gibson, podjął decyzję o przeprowadzeniu się wraz z całą rodziną do Australii ze Stanów Zjednoczonych w 1968, protestując tym przeciwko niemoralnej, jego zdaniem, wojnie w Wietnamie.

W 1977 Gibson ukończył „National Institute of Dramatic Arts” (najbardziej prestiżową szkołę aktorską w Australii).

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Na małym ekranie zadebiutował w serialu telewizyjnym The Sullivans. Jego pierwsza rola filmowa to postać Mad Maksa w filmie o tym samym tytule. Mad Max przyniósł Gibsonowi sporą popularność wśród widzów (wystąpił w kolejnych częściach tego filmu), ale krytykom bardziej spodobał się jego następny film, reżyserowany przez Petera Weira Gallipoli. W 1984 wystąpił po raz pierwszy w filmie amerykańskim – zagrał postać Fletchera Christiana w filmie Bunt na Bounty.

Kolejne filmy Gibsona to seria Zabójcza broń. Wcielił się w postać Hamleta w filmie Franca Zeffirellego. Ma na swoim koncie role w filmach komediowych Maverick i Czego pragną kobiety.

W 1996 Gibson otrzymał dwa Oscary dla najlepszego reżysera i za najlepszy film roku przyznane filmowi Braveheart. Waleczne serce, opartemu na historii życia sir Williama Wallace’a.

W 2004 Gibson wyprodukował i wyreżyserował film Pasja, który został uznany za bardzo kontrowersyjny w niektórych żydowskich środowiskach religijnych[1]. Pasja opowiada o ostatnich 12 godzinach z życia Jezusa Chrystusa. Pomimo wielu kontrowersji, film ten został bardzo ciepło przyjęty przez większość chrześcijan[2], naukowców[3] i wielu konserwatywnych przedstawicieli społeczeństwa żydowskiego[4]. W 2006 Mel Gibson wyreżyserował film Apocalypto osadzony w realiach cywilizacji Majów przed przybyciem konkwistadorów do Ameryki.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Mel Gibson jest chrześcijaninem (ojciec Mela był sedewakantystą). 7 czerwca 1980 wziął ślub z Robyn Gibson, z którą ma siedmioro dzieci (sześciu synów i jedną córkę). Po 28 latach małżeństwa aktor rozwiódł się 13 kwietnia 2009 roku, wiążąc z rosyjską piosenkarką Oksaną Grigorievą, z którą ma córkę Lucię. Związek z Oksaną trwał trzy lata.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. onet.pl: Mel Gibson ugiął się pod krytyką (pol.). [dostęp 2004-02-04].
  2. kosciol.pl: Pasja nie bardziej antysemicka niż ewangelie (pol.). [dostęp 2004-03-12].
  3. René Girard: Jak byśmy przy tym byli (pol.). „Rzeczpospolita”, 2004-04-10. [dostęp 2013-11-12].
  4. interia.pl: Żydzi chwalą Pasję (pol.). [dostęp 2017-02-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.