Maxi singel

Maxi singel (ang. maxi single lub maxi-single) – wydawnictwo muzyczne, singel złożony z więcej niż dwóch utworów.

Początkowo maxi single wydawane były na 12-calowych płytach gramofonowych, większych od standardowych, 7-calowych singli, z tym że prędkość odtwarzania maxi singla to 45 obr/min. Później zaczęły być wydawane na płytach kompaktowych i takie single oznaczane są zwyczajowo skrótem CDM lub MCD. Współcześnie wydaje się także maxi single w formacie digital download, rzadziej na kasetach magnetofonowych.

Maxi single często zawierają po kilka wersji tych samych utworów, np. tzw. wersję albumową, wersję radio edit, wersję instrumentalną, wersję live lub różnorakie remiksy. Mogą to być także po prostu „poszerzone” o dodatkowe utwory wersje wydanych osobno tradycyjnych, 2-ścieżkowych 7-calowych singli. Kompaktowe maxi single mogą zawierać dodatki wideo w postaci teledysków.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.