Maurice Chevalier

Maurice Chevalier
Ilustracja
Maurice Chevalier (lata 30.)
Imię i nazwisko Maurice Auguste Chevalier
Data i miejsce urodzenia 12 września 1888
Paryż
Data i miejsce śmierci 1 stycznia 1972
Paryż
Zawód aktor, piosenkarz
Współmałżonek 1. Yvonne Vallée (10.10.1927 – 18.01.1932, rozwód); 2. Nita Ray (1937 – 1946)
Lata aktywności 1917-1970
Faksymile

Maurice Auguste Chevalier (ur. 12 września 1888 w Paryżu, zm. 1 stycznia 1972 tamże[1]) – francuski piosenkarz i aktor. Zagrał w około 60 filmach.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1901 roku, w wieku trzynastu lat, zapoczątkował swoją działalność artystyczną. Śpiewał bezpłatnie przy kawiarni. Jego talent dostrzegł członek teatru i zaproponował udział w lokalnym musicalu. Maurice zgodził się i dostał rolę. W 1909 został partnerem największej kobiecej gwiazdy FrancjiMistinguett, w Folies Bergère; grali wyłącznie publiczne romanse.

Podczas I wojny światowej został wcielony do służby wojskowej – był postrzelony; dostał Krzyż Wojenny i uznano go za jeńca wojennego.

W okresie międzywojennym przeniósł się do Hollywood, gdzie zdobył wielką popularność. W 1930 był dwukrotnie nominowany do Oscara. O wielkości jego popularności w USA świadczy epizod z filmu Małpi interes Braci Marx, gdzie każdy z nich próbuje przepłynąć na gapę transatlantykiem, udając właśnie Maurice’a Chevaliera.

W 1958 roku zagrał jedną z głównych ról w filmie Gigi u boku Leslie Caron. W 1959 roku został laureatem nagrody im. Cecila B. DeMille’a.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W czasie II wojny światowej kontynuował występy, także przed żołnierzami niemieckimi, był także znanym admiratorem marszałka Pétaina, za co spotkały go oskarżenia o kolaborację. Po wojnie z kolei występował na imprezach organizowanych przez partie komunistyczne, podpisał także tzw. Apel sztokholmski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jason Ankeny: Maurice Chevalier Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-06-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.