Mats Kettilmundsson

Moneta z czasów władcy

Mats Kettilmundsson (ur. zapewne ok. 1280, zm. 11 maja 1326 roku w Turku) – regent Królestwa Szwecji od 27 czerwca 1318 do 8 lipca 1319 roku.

Nieznana jest jego data urodzenia, wiadomo jednak, że nie pochodził z żadnej królewskiej dynastii, ale ze szlachty z Upplandii. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1299 i 1301 roku, kiedy brał udział w wyprawach marszałka królewskiego Torgilsa Knutssona do Finlandii i Karelii, szczególnie wsławił się obroną twierdzy Landskrona przed Nowogrodzianami.

W 1306 roku był już rycerzem księcia Eryka Magnussona i uczestniczy w porwaniu jego brata, króla Birgera I Magnussona. W 1318 roku jest już tytułowany drots (wysoka pozycja w administracji, związana przede wszystkim z sądownictwem) i rikshøvedsmann (ważny dowódca wojskowy), tytuły te posiadał przez rok.

W grudniu 1317 roku król Birger I zaprosił na ucztę swych braci Eryka i Waldemara, a następnie uwięził ich i zagłodził, obawiając się ich rosnącej siły i tego, że syn Eryka Magnus Eriksson został dziedzicem Królestwa Norwegii. Spowodowało to bunt poddanych, w którym kluczową rolę odegrał Mats, i wygnanie Birgera I w czerwcu 1318. Wkrótce zgromadzenie w Uppsali, złożone z duchowieństwa i szlachty, wybrało trzyletniego Magnusa Erikssona na króla, a Matsa na regenta. Silną pozycję, podobną do królowej-matki miała matka nowo obranego monarchy, Ingeborg Hakonsdatter, jego sojuszniczka. Regencja trwała rok i 11 dni, do momentu, gdy tytuł formalnie obrała Ingeborga.

Mats wciąż pozostał na znaczącej pozycji, choć już bez tytułu drots i regenta. Odnowił zamek w Turku. 12 sierpnia 1323 roku wynegocjował z Nowogrodzianami pokój ze Szlisselburga (wówczas: Pähkinäsaari), który zakończył wojnę i ustalił granicę między państwami.

W 1324 roku został kapitanem Finlandii, gdzie sprawował faktyczną władzę na terenach Finlandii Południowo-Zachodniej, Satakunta i Uusimaa. Zmarł dwa lata później.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.