Marsha Hunt

Marsha Hunt
ilustracja
Imię i nazwisko Marcia Virginia Hunt
Data i miejsce urodzenia 17 października 1917
Chicago
Zawód aktorka
Współmałżonek 1. Jerry Hopper (1938–1943; rozwód)
2. Robert Presnell, Jr. (1946–1986; jego śmierć)
Lata aktywności 1935-1988; 2006-2008

Marsha Hunt (ur. 17 października 1917 w Chicago) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna; gwiazda kina z przełomu lat 30. i 40. W okresie maccartyzmu umieszczona na tzw. czarnej liście Hollywood, co doprowadziło w efekcie do załamania jej aktorskiej kariery.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Marsha Hunt w listopadzie 2013

Ukończyła Theodore Irving School of Dramatic. W czasie studiów pracowała jako modelka i piosenkarka. Już w 1934 podpisała kontrakt z wytwórnią Paramount Pictures, a rok później jako 18-latka zadebiutowała na ekranie. Na przełomie lat 30. i 40. często udzielała się politycznie, podpisując m.in. szereg petycji promujących liberalne idee i potępiających komunizm. Niebawem wraz ze swym drugim mężem została wpisana na czarną listę Hollywood. 27 października 1947 udała się wraz z grupą 30 aktorów, reżyserów i pisarzy do Waszyngtonu, aby zaprotestować przeciwko działaniom Kongresu. Gdy wróciła do Hollywood postawiono jej warunek; jeśli wyrzeknie się swoich politycznych przekonań to otrzyma pracę. Hunt odmówiła. Do 1950 wystąpiła w blisko 50 filmach, a po opublikowaniu "czarnej listy" w przeciągu kolejnych 10 lat pojawiła się już tylko w kilku produkcjach. Od początku lat 60. występowała już tylko gościnnie w serialach telewizyjnych. Ma na swoim koncie udział w takich serialowych pozycjach jak m.in.: Alfred Hitchcock przedstawia, Strefa mroku, Matlock, Napisała: Morderstwo, Star Trek: Następne pokolenie. Na duży ekran wróciła już tylko raz grając matkę głównego bohatera w głośnym filmie Daltona Trumbo Johnny poszedł na wojnę (1971). W 1988 po raz ostatni pojawiła się gościnnie w jednym z odcinków serialu Star Trek: Następne pokolenie. Jednak po 20 latach przerwy znów powróciła na ekran pojawiając się w dwóch filmowych produkcjach.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze małżeństwo zawarła w wieku 21 lat ze starszym o 10 lat reżyserem Jerrym Hopperem. Przetrwało ono 5 lat. W 1946 poślubiła scenarzystę Roberta Presnella, Jr. Byli małżeństwem przez 40 lat, aż do jego śmierci w 1986. Jej jedyne dziecko zmarło dzień po urodzeniu.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.