Mark Zuckerberg

Mark Elliot Zuckerberg
Ilustracja
Mark Zuckerberg, 2011
Data i miejsce urodzenia 14 maja 1984
White Plains
podpis

Mark Elliot Zuckerberg /ˈzʌkərbɜːrɡ/ (ur. 14 maja 1984 w White Plains) – amerykański przedsiębiorca, filantrop, główny twórca serwisu społecznościowego Facebook i jego obecny dyrektor generalny; Człowiek Roku tygodnika Time w 2010.

W marcu 2008 roku Zuckerberg, plasując się na 785 miejscu rankingu „Forbesa” zestawiającego najbogatszych ludzi świata, został najmłodszym miliarderem świata (1,5 mld USD)[1]. W 2011 roku znalazł się na 15. miejscu rankingu „Forbesa” zestawiającego najbogatszych Amerykanów. Został również uznany trzecim człowiekiem w Dolinie Krzemowej (po Larym Ellisonie i Billu Gatesie). 19 maja 2012 ożenił się z Priscillą Chan, z którą ma dwie córki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zuckerberg urodził się w White Plains, w żydowsko-amerykańskiej rodzinie, a dorastał w Dobbs Ferry (hrabstwo Westchester w stanie Nowy Jork). Jego dziadkowie pochodzą z Niemiec, Austrii i Polski[2]. Od strony ojca Edwarda, jego prababką była Mania (Minnie) Wiesenthal[3], urodzona w 1892 roku w Skale Podolskiej, która wyemigrowała do USA i 16 grudnia 1911 roku dotarła na Ellis Island[4].

Uczęszczał do prywatnej nowojorskiej szkoły Horace Mann School, która przygotowała go do dalszej nauki w szkole wyższej. W 2002 roku ukończył Phillips Exeter Academy w Exeter (hrabstwo Rockingham w stanie New Hampshire).

Zuckerberg studiował na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge. Był członkiem bractwa Alpha Epsilon Pi. Na Harvardzie Zuckerberg kontynuował swoje wcześniejsze projekty, m.in.:

  • Coursematch – projekt pozwalający studentom widzieć listę pozostałych studentów zapisanych na ten sam rok,
  • Facemash.com – harvardzka strona typu rating site, która pozwalała na ocenę zamieszczonych na niej zdjęć użytkowników; istniała ona on-line jedynie cztery godziny zanim administracja uniwersytecka zablokowała Zuckerbergowi dostęp do Internetu.
 Osobny artykuł: Facebook.

Jako student Uniwersytetu Harvarda, 4 lutego 2004 roku stworzył wraz z grupą studentów serwis społecznościowy on-line TheFacebook (później: Facebook), w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą odszukiwać i kontynuować znajomości oraz dzielić się wiadomościami i zdjęciami.

Latem 2017 roku zdementował pojawiające się plotki o tym, jakoby miał ubiegać się o urząd prezydenta USA w 2020 roku[5].

Dojrzewał w rodzinie judaistycznej, lecz sam został ateistą. W grudniu 2016 roku zadeklarował, że obecnie religia jest dla niego bardzo ważna, lecz nie sprecyzował jaką konkretnie wiarę wyznaje[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. #785 Mark Zuckerberg – Forbes.com, www.forbes.com [dostęp 2017-11-25].
  2. My great grandparents came from Germany, Austria and Poland (ang.).
  3. Córka Srula (Samuela) i Schneidel Wiesenthal, z domu Feuerberg
  4. Szymon Krawiec, Mark Zuckerberg ma polskie korzenie. Dwie prababki twórcy Facebooka mieszkały w Polsce, 6.02.2017
  5. Jakub Wątor, Mark Zuckerberg chce być prezydentem? Spekulacje nie cichną, wyborcza.pl, 4 sierpnia 2017 [dostęp 2017-08-05].
  6. Julie Zauzmer, Mark Zuckerberg says he’s no longer an atheist, believes ‘religion is very important’, „Washington Post”, 30 grudnia 2016, ISSN 0190-8286 (ang.).

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.