Mariusz Maliszewski

Mariusz Maliszewski (ur. 18 maja 1957 w Lublinie, zm. 15 września 2006) – grafik, rysownik, poeta, typograf, "artysta książki" i wydawca. W połowie lat 70. XX wieku związany z nowo-falowym "Ogrodem/Ogrodem-2" jako literat i happener. W latach 90. projektował okładki dwu pierwszych tomików formacji (w których brał też udział poetycko): "ponieważ noc" i "ciemnia".

W latach 1976-1978 uczęszczał do Studium Reklamy przy Zespole Szkół Ekonomicznych im. Vetterów w Lublinie. Grafikę studiował w latach 1980-1984 w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS. Brał udział m.in. w Spotkaniach Warsztatowych Twórców Młodego Pokolenia (Galeria EL, Elbląg, maj 1985), Interdyscyplinarnych Spotkaniach Twórczych (Galeria EL, Elbląg, wrzesień 1986), IST – rozdz. IA (projektował też plakat tej imprezy) w Bogdance – listopad 1986, Triennale Rysunku (Kalisz 1987), Triennale Małej Formy Malarskiej (Toruń 1988) czy Wystawie Sztuki Miniaturowej (Toruń 1988). Jego prace lansował wówczas w Polsce dr Ryszard Tomczyk, artysta, szefujący Centrum Sztuki Galeria EL. W 1988 r. został członkiem Związku Artystów Polska Sztuka Użytkowa. Miał też na koncie bibliofilskie przedsięwzięcia edytorskie i art-zine, zatytułowany "Drawn". Pierwszy numer "Drawnu" ukazał się w roku 1988, następne dopiero w XXI w.

We wrześniu 1999 r. należał do reaktywatorów ekipy fluxusu "Double Travel" i jej pisma – "Ulicy Wszystkich Świętych". Ze względu na brak wspólnego języka z nowymi, młodszymi członkami grupy, opuścił ją po kilku miesiącach. Od lat licealnych zafascynowany był sztuką chińską, co przekładało się na jego własne dzieła. Rysunki i grafiki Maliszewskiego należą obok prac Józefa Gielniaka i Piotra Strelnika-Wendy do najbardziej cyzelowanych i czasochłonnych w polskiej sztuce XX w. Niekiedy – jako niezbywalnych elementów rysunku – używał utrwalonych fiksatywą pajęczych sieci, osiągając w ten sposób niezwykłą lekkość i naturalną swobodę graficznego znaku. W poezji nawiązywał czasem do japońskich wierszy haiku.

Ostatnia wystawa Mariusza Maliszewskiego (Galeria Kawiarni Artystycznej "Ramzes" w Lublinie, 2006) obejmowała kolejne medium – obrobione komputerowo fotografie.

15 września 2006 stał się ofiarą wypadku samochodowego nieopodal własnego domu.


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.