Marina Vlady

Marina Vlady
Ilustracja
Imię i nazwisko Marina de Poliakoff-Baidaroff
Data i miejsce urodzenia 10 maja 1938
Clichy
Odznaczenia
Medal Puszkina (Rosja)

Marina Vlady, właśc. Marina de Poliakoff-Baidaroff (ur. 10 maja 1938 w Clichy) – francuska aktorka. Jej przodkowie byli Rosjanami.

Urodziła się i wychowała się we Francji. Pochodzi z rodziny o tradycjach aktorskich. Popularność zdobyły również jej siostry Odile, Helene i Olga.

Jako dziewięcioletnie dziecko zaczęła tańczyć na scenie. Na ekranie zadebiutowała w wieku 11 lat we włoskim filmie Burza letnia (1949) obok swojej starszej siostry Odile Versois. W 1963 na MFF w Cannes zdobyła nagrodę aktorską za rolę w filmie L'ape regina Marco Ferreriego. Jej sukcesem artystycznym była też współpraca z Jean-Lukiem Godardem przy filmie Dwie lub trzy rzeczy, które wiem o niej (1969).

W 1967, w czasie jednej z wizyt w ZSRR, poznała rosyjskiego barda Włodzimierza Wysockiego. Spotkali się w Teatrze na Tagance. 1 grudnia 1970 została jego trzecią żoną.

W 1991 wystąpiła w filmie Płonący brzeg w roli Anny.

Autorka książki o Wysockim pt. Wysocki, czyli przerwany lot.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.