Maria Zakrzewska

Maria Zakrzewska, portret z 1860

Maria Elizabeth Zakrzewska (ur. 6 września 1829 r. w Berlinie, zm. 12 maja 1902 r.) – feministka i abolicjonistka, lekarka pochodzenia polskiego urodzona w Niemczech.

Zakrzewska urodziła się w Berlinie jako najstarsza z sześciorga dzieci Ludwika Marcina Zakrzewskiego i Karoliny Frederyki Wilhelminy Urban. Jej ojciec pochodził z polskiej rodziny szlacheckiej, która straciła swój majątek i bogactwo w zaborze rosyjskim, pracował jako urzędnik. Jej matka była położną.

Po studiach medycyny oraz pracy jako nauczyciel w szkole którą ukończyła wyjechała do USA w 1853 gdzie ukończyła szkołę medyczną w Cleveland. W 1862 utworzyła New England Hospital dla Kobiet i dzieci, który był pierwszym szpitalem w Bostonie, pierwszym połączonym ze szkołą dla pielęgniarek oraz drugim w Stanach Zjednoczonych prowadzonym jedynie przez kobiety.

Przełamała bariery blokujące kobietom dostęp do nauki medycyny w USA. Zakładała szpitale dla kobiet i była pionierką w zatrudnianiu w zawodzie pielęgniarek czarnych kobiet. Jako feministka oraz abolicjonistka przyjaźniła się z William Lloyd Garrison, Wendell Phillips i Karl Heinzen.

Zakrzewska zmarła w Jamaica Plain Massachusetts.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.