Maria Wŏn Kwi-im

Święta
Maria Wŏn Kwi-im

원귀임 마리아
męczennica
Data i miejsce urodzenia 1819
Yongmori, Korea
Data i miejsce śmierci 20 lipca 1839
Seul
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 25 lipca 1925
przez Piusa XI
Kanonizacja 6 maja 1984
Seul
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 20 września (w grupie 103 męczenników koreańskich)
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej koreańskie nazwisko Wŏn.

Św. Maria Wŏn Kwi-im (ko. 원귀임 마리아) (ur. 1819 r. w Yongmori, Korea – zm. 20 lipca 1839 r. w Seulu) – męczennica, święta Kościoła katolickiego.

Maria Wŏn Kwi-im wcześnie straciła rodziców i gdy miała 9 lat jedna z jej krewnych Łucja Won zabrała ją do siebie, nauczyła modlitw i katechizmu. Została ochrzczona w wieku 15 lat. Wkrótce zaczęła otrzymywać oferty małżeństwa, ale odmawiała bo chciała poświęcić się Bogu. W następnym roku ścięła włosy, co wskazywać miało że jest kobietą zamężną. W czasie prześladowań została oskarżona przez sąsiada o bycie katoliczką. Aresztowano ją i torturowano, żeby zmusić do wyrzeczenia się wiary. Została ścięta 20 lipca 1839 r. w Seulu razem z 7 innymi katolikami (Różą Kim No-sa, Martą Kim Sŏng-im, Teresą Yi Mae-im, Anną Kim Chang-gŭm, Janem Chrzcicielem Yi Kwang-nyŏl, Magdaleną Yi Yŏng-hŭi i Łucją Kim Nusia).

Dzień jej wspomnienia przypada 20 września (w grupie 103 męczenników koreańskich).

Beatyfikowana 25 lipca 1925 r. przez Piusa XI, kanonizowana 6 maja 1984 r. przez Jana Pawła II w grupie 103 męczenników koreańskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.