Maria Encarnacion Rosal

Błogosławiona
Maria Encarnación Rosal

María Vicenta Rosal
Data i miejsce urodzenia 26 października 1820
Quetzaltenango
Data i miejsce śmierci 24 sierpnia 1886
Tulcán
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 4 maja 1997
Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II

Maria Encarnación Rosal znana jako (esp.) Encarnación Rosal del Corazón de Jesús (ur. 26 października 1820 w Quetzaltenango, zm. 24 sierpnia 1886 w Tulcán) – błogosławiona Kościoła katolickiego, pierwsza beatyfikowana Gwatemalka.

Pochodziła z rodziny o silnie zakorzenionych tradycjach katolickich. W wieku 15 lat wstąpiła do zgromadzenia betlejemek Piotra od św. Józefa de Betancur, a w 1840 roku złożyła śluby czystości. Po przyjeździe na Kostarykę, w 1877 roku założyła pierwszą szkołę, zaś w 1886 roku sierociniec. Zmarła w wyniku upadku z konia.

Mimo upływu czasu jej ciało pozostające w nienaruszonym stanie i opinia świętości doprowadziły do wszczęcia procesu beatyfikacyjnego, zakończonego beatyfikacją, której dokonał papież Jan Paweł II 4 maja 1997.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.