Mainstream

Mainstream (ang. „główny nurt”) – nurt myślowy bądź stylistyczny reprezentowany przez większość artystów, twórców lub innych ludzi zaangażowanych w daną dziedzinę. Mainstream może odnosić się do:

  • czegoś, co jest aktualnie typowe i często spotykane
  • czegoś, co jest dostępne dla szerokiego grona ludzi, promowane w środkach masowego przekazu
  • czegoś, co jest zrozumiałe i akceptowane masowo

Na płaszczyźnie kulturowej mainstream jest utożsamiany z popkulturą. W opozycji do mainstreamu stoją subkultury, kontrkultury, underground i wszelkiego rodzaju myślenie i twórczość niszowa, która nie ma takiej popularności i tylu zwolenników co mainstream.

Mainstream w filmie[edytuj | edytuj kod]

Filmy mainstreamowe to takie, które posiadają wysoki budżet, są szeroko promowane i zdobywają popularność, np. filmy produkowane przez wytwórnie filmowe z Hollywood. W opozycji do kina mainstreamowego stoi kino niezależne.

Mainstream w muzyce[edytuj | edytuj kod]

Muzyka mainstreamowa to przede wszystkim muzyka popularna i inne gatunki muzyczne, które są promowane i wydawane przez największe wytwórnie płytowe.

Jazz[edytuj | edytuj kod]

W jazzie mainstream to rodzaj muzyki, który wywodzi się z unowocześnionej tradycji swingu oraz bebopu. Określenie to obejmuje przede wszystkim klasyczny jazz współczesny, który jest osadzony w określonej tradycji. W mainstreamie nie istnieją żadne eksperymenty ani mutacje stylistyczne.


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.