Ludwik Kurella

Ludwik Hipolit Kurella
Data i miejsce urodzenia 13 sierpnia 1834
Warszawa
Data i miejsce śmierci 12 maja 1902
Warszawa
Zawód, zajęcie malarz
Ludwik Kurella, Rybka (Według ballady Adama Mickiewicza) z 1869 roku

Ludwik Hipolit Kurella (znany również jako Ludwik von Kurella) (ur. 13 sierpnia 1834 w Warszawie, zm. 12 maja 1902 tamże) – polski malarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Naukę malarstwa rozpoczął od pracowni Rafała Hadziewicza w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, kontynuował ją studiując od 1857 w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie (Hochschule für Bildende Künste Dresden) pod kierunkiem Juliusa Schnorr von Carolsfeld. Po ukończeniu studiów podróżował po Europie, a w roku 1861 zamieszkał w Monachium, gdzie od 20 listopada studiował na Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Wilhelma von Kaulbacha, Claudiusa Schraudolpha (młodszego), Arthura von Ramberga oraz Johanna Schraudolpha (klasa: Componirschule)[1]. Po zakończeniu studiów pozostał w Monachium, gdzie należał do Kunstverein i założył pracownię autorską. Był uznawany przez krytyków za jednego z wybitniejszych malarzy należących do działającej tam polskiej kolonii artystycznej, utrzymywał kontakty towarzyskie z Józefem Brandtem, Józefem Chełmońskim oraz Maksymilianem i Aleksandrem Gierymskimi. Mieszkając z dala od ojczyzny przesyłał swoje prace na organizowane w Warszawie, Krakowie i Lwowie wystawy malarstwa oraz należał do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W 1900 powrócił do Warszawy, gdzie zmarł dwa lata później. Spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 268-3-2)[2].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Ludwik Kurella rozpoczynał od tematyki sakralnej, w okresie dojrzałej twórczości malował pejzaże związane z polską wsią, których cechą charakterystyczną był często stosowany motyw przepływającej rzeki. Ponadto był autorem portretów, włoskich pejzaży i obrazów inspirowanych poezją Adama Mickiewicza. Był znanym i docenianym twórcą należącym do tzw. szkoły monachijskiej, jego obrazy były wysoko cenione i chętnie nabywane przez amerykańskich i niemieckich kolekcjonerów zwanych Kunsthandlerami. Był autorem wystroju malarskiego wielu polskich kościołów, m.in. katedry w Poznaniu. Pod koniec życia powrócił do twórczości sakralnej, często inspirowanej opisami biblijnymi.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Waldorff: Cmentarz Powązkowski w Warszawie. [i inni]. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1984, ​ISBN 83-03-00758-0​ s. 260.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. I. Królewska Akademia Sztuk Pięknych..., [w:] H. Stępień, M. Liczbińska, Artyści polscy w środowisku monachijskim w latach 1828-1914 (materiały źródłowe), wyd. II, Kraków: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Chors, 1994, s. 7, ISBN 83-903086-1-4.
  2. Cmentarz Stare Powązki: TADEUSZ KURELLA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-12-10].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.