Lucyna Frąckiewicz

Lucyna Maria Frąckiewicz
Data i miejsce urodzenia 12 maja 1926
Wiedeń
Data śmierci 6 czerwca 2009
Zawód, zajęcie ekonomistka

Lucyna Maria Frąckiewicz (ur. 12 maja 1926 w Wiedniu, zm. 6 czerwca 2009) – polska ekonomistka, profesor doktor habilitowany, specjalistka w zakresie polityki społecznej, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka Mariana Niemczewskiego i jego drugiej żony Heleny Fałatówny[1]. Wychowała się na zamku w Grodźcu[2]. W 1958 ukończyła studia ekonomiczne na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, następnie w 1966 uzyskała doktorat w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie, w 1972 uzyskała habilitację na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, a w 1987 otrzymała tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych. Od 1975 związana była z Uniwersytetem Śląskim, gdzie zatrudniona była w Zakładzie Polityki Społecznej i Metodologii Badań Społecznych w Instytucie Nauk Politycznych Wydziału Nauk Społecznych.

W latach 1993-1996 piastowała funkcję rektora Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Była także prodziekanem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Była założycielką i wieloletnią przewodniczącą Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, zastępcą przewodniczącego Komitetu Pracy i Polityki Społecznej PAN oraz Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej. Była także członkiem Międzynarodowej Unii Demograficznej.

Była wnuczką malarza Juliana Fałata.

Bibliografia autorska[edytuj | edytuj kod]

  • Indywidualne budownictwo mieszkaniowe w Rybnickim Okręgu Węglowym (IGM, Warszawa, 1973 r.)
  • Przeszłość dla przyszłości (PTPS, Śląsk, 2001 r.)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mariusz Makowski: Wychowałam się na zamku w Grodźcu. (Rozmowa z Lucyną Frąckiewicz) Kalendarz Cieszyński 2007, s. 83-84.
  2. Mariusz Makowski: Wychowałam się na zamku w Grodźcu. (Rozmowa z Lucyną Frąckiewicz) Kalendarz Cieszyński 2007, s. 81-101.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.